banner23

banner24

Rusya destekli hackerlar ABD kurumlarını hackledi

Rus devleti destekli olduğu belirtilen APT29 (Cozy Bear) isimli hacker grubunun, birden fazla ABD kurumunu hacklediği belirtildi.

SİBER GÜVENLİK 14.12.2020, 01:21
Rusya destekli hackerlar ABD kurumlarını hackledi

Rusya devleti destekli olarak ABD ve birçok firmaya saldırı yaptığı belirtilen Cozy Bear isimli grubun, geçtiğimiz günlerde FireEye isimli siber güvenlik firmasını hacklediği aktarılmıştı. Washington Post'ta yer alan haberde buradan elde edilen bilgilerle ABD Hazine Bakanlığı, ABD Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi Kurumu’nun da hacklendiği belirtildi.

Beyaz Saray'da acil toplantı

Henüz saldırılar sonrasında ne tür bilgilerin, hacker grubunun eline geçtiği belli değil. Ancak konunun önemli olduğu ve Beyaz Saray’da bununla ilgili acil bir toplantı yapıldığı aktarılıyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot yaptığı açıklamada “ABD hükümeti olarak bu rapoların farkındayız ve bu durumla ilgili olası sorunları tespit etmek ve çözmek için gerekli bütün adımları atıyoruz.” dedi. Ullyot konuşmasında herhangi bir ülke ya da hacker grubunun ismini telaffuz etmedi.

Saldırının ne boyutta olduğu ve hangi verilere erişildiği henüz bilinmiyor. Ancak Beyaz Saray'da acil bir toplantı yapılması, durumun ciddi olduğunu akıllara getiriyor. Aynı grup Barack Obama döneminde de Beyaz Saray ve bazı ABD kurumlarına karşı yaptığı saldırıda başarılı olmuştu.

banner34