banner23

banner24

Saldırganlar sahte uygulamalarla kötü amaçlı yazılımlarını yayıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, herkes tarafından bilinen yaygın kullanımdaki uygulamalar gibi gözükerek kullanıcıları kandıran yeni kötü amaçlı Android uygulamaları hakkında uyarıda bulundu.

SİBER GÜVENLİK 07.06.2021, 15:47
Saldırganlar sahte uygulamalarla kötü amaçlı yazılımlarını yayıyor

Siber güvenlik araştırmacılarının hakkında uyarıda bulunduğu sahte Android uygulamaları, TeaBot ve FluBot isimli Truvalar aracılığıyla yayılabiliyor.

Cyware tarafından yapılan habere göre bilindik uygulamaları taklit etme yoluyla kullanıcıları kandıran kötü amaçlı Android uygulamaları genel olarak finans kuruluşlarını hedef alıyor.

Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Asya’nın bazı bölümlerindeki yaygın bankacılık ve finansal hizmet sunan şirketleri taklit eden uygulamalar kötü amaçlı yazılımların yayılmasını ve kullanıcıların verilerinin çalınmasını sağlamış oluyor.

TeaBot truvasıyla yayılan beş kötü amaçlı uygulamanın Santander, Liberbank, Openbank, BBVA İspanya ve BBVA Meksika tarafından kullanıcıya sunulmuş uygulamaları taklit ettiği tespit edildi.

FluBot isimli Truva ile yayılan uygulamaların ise DHL Express ve FedEx gibi kargo ve lojistik uygulamalarını taklit ettiği tespit edildi. 

Siber güvenlik araştırmacıları kötü amaçlı uygulamalardan kullanıcıların etkilenmemesi için sadece meşru uygulama mağazalarından indirme işlemlerinin yapılmasını ve kaynağı bilinmeyen mesajlardaki linklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

banner34