banner23

banner26

banner24

banner25

Siber güvenlik çalışanları şifrelerini tehlikeye atıyor

Siber güvenlik alanında yapılan bir ankete göre, siber güvenlik çalışanlarının yüzde 74’ü, geçen 90 gün içerisinde phishing ve vishing saldırılarının odağı haline geldi.

SİBER GÜVENLİK 22.05.2021, 18:49
Siber güvenlik çalışanları şifrelerini tehlikeye atıyor
banner34

Global olarak ilk 100 siber güvenlik şirketinin arasında yapılan bir ankete göre, önde gelen siber güvenlik şirketlerinin yüzde 74’ü, geçen 90 gün içerisinde phishing ve vishing saldırılarının odağı haline geldiğini belirtti. Siber güvenlik çalışanlarının yüzde 34’ü şirketlerinin CEO’su gibi davranan saldırganlar tarafından phishing ve vishing saldırılarına uğradığını ifade etti.

Cyber News tarafından yapılan habere göre önde gelen siber güvenlik şirketi çalışanlarının yüzde 48’i işleri için kullandıkları aygıtlardan sosyal medya hesaplarına da bağlandığını ve yüzde 45’i herkese açık Wi-Fi ağlarına VPN olmaksızın bağlandığını belirtti.

Ankete göre çalışanların yüzde 24’ü iş için kullandıkları şifreleri aynı zamanda kişisel amaçla da kullanırken yüzde 39’u tavsiye edildiği üzere 30 gün aralıklarla şifrelerini değiştirmiyor. Uzmanlar, şirketlerin güvenliğinin sağlanabilmesi için şifre protokolleri ve VPN kullanımı gibi konularda daha sıkı kuralların kullanılması gerektiğini düşünüyor.

20°
açık