banner23

banner26

banner24

banner25

Siber saldırı öğrencilerin eğitimine engel oldu

Birleşik Krallık'taki bir koleje yapılan siber saldırı sonucunda öğrencilerin rutin eğitim stili değiştirilerek belirli bir süre okula gitmemelerine karar verildi.

SİBER GÜVENLİK 15.03.2021, 12:51
Siber saldırı öğrencilerin eğitimine engel oldu
banner34

Birleşik Krallık'ta bulunan Birmingham Üniversite Koleji'ne yapılan fidye yazılımı saldırısı sonucunda öğrencilere evde kalmaları talimatı verildi.

BirminghamLive tarafından yapılan habere göre yetkililer, sistemler onarılırken sabırlı olunmasını talep etti. Saldırının detayları ilk etapta anlaşılmazken öğrencilere Twitter üzerinden ulaşıldı.

Yapılan açıklamada saldırıya ilişkin, "Bilgi Teknolojileri (BT/IT) sistemimize büyük bir fidye yazılımı saldırısı oldu. Bu saldırı, çekirdek sistemlerimizin çoğunu devre dışı bıraktı." ifadeleri kullanıldı.

BT uzmanları tarafından onarımın başlatıldığını ve koljein 15 Mart tarihinden itibaren bir hafta süre ile öğrencilere kapalı olacağı belirtildi. Eğitimin çevrimiçi olarak devam edeceği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Ekim ayında, pandeminin de etkisiyle fidye yazılım saldırılarının yüzde 80 arttığı öne sürüldü. Nitekim Birmingham Üniversitesi de geçen yıl siber saldırıya uğrayan 20 üniversiteden biriydi. 

18°
açık