banner23

banner26

banner24

banner25

SolarWinds saldırısından yaklaşık 40 savunma sanayii şirketi etkilendi

SolarWinds saldırısından etkilenen savunma sanayii şirketlerinin ABD Savunma Bakanlığı'na sunduğu kayıtlara göre 40'a yakın şirket, Rusya ile bağdaştırılan siber saldırıdan etkilendi.

SİBER GÜVENLİK 20.05.2021, 11:28
SolarWinds saldırısından yaklaşık 40 savunma sanayii şirketi etkilendi
banner34

Rusya ile bağdaştırılan SolarWinds siber saldırısından 37 savunma sanayii şirketinin etkilendiği aktarıldı.

Fedscoop tarafından yapılan habere göre şirketler, saldırının etkilerini ABD Savunma Bakanlığı için raporladı. 

ABD Savunma Bakanlığı'nın Siber Danışman Yardımcısı William Chase, Senato Silahlı Kuvvetler Siber Güvenlik Alt Komitesi'ne, "44 farklı rapor bildiren 37 şirketimiz olduğuna inanıyorum." dedi.

Siber Güvenlik Olgunluk Modeli Sertifikası (CMMC) programı kapsamında, 5 aşamalı olarak siber güvenlik alanında gelişilmesi hedefleniyor. Chase, SolarWinds saldırısı esnasında bu programın 5'nci seviyesinde olunsaydı, saldırının durdurulabileceğini ancak programın halihazırda başlangıç aşamasında olduğunu söyledi. 

Vizyona ilişkin detayları aktaran Chase, ABD Savunma Bakanlığı ya da savunma sanayii tabanının; endüstrinin ağlarını veya bilgileri tamamen güvence altına alamayabileceğini, ancak hedeflerinin saldırıları cezasız bırakmamak ve operasyonların gerçekleştirilmesini engelleyecek şekilde bir karmaşıklığa sebep olmak olduğunu ifade etti.

19°
açık