banner23

banner24

SolarWinds saldırısının faturası çok ağır olacak

ABD’nin yaşadığı en büyük siber saldırıya sebep olan SolarWinds zafiyetinin milyarlarca dolarlık zarara sebep olacağı aktarılıyor.

SİBER GÜVENLİK 12.01.2021, 14:41
SolarWinds saldırısının faturası çok ağır olacak
banner34

ABD devlet kurumları, özel şirketler ve organizasyonları hedef alan saldırının yankıları sürüyor. ABD’deki birçok haber kaynağının özellikle Rusya destekli hackerların yaptığını duyurduğu saldırı sonrasında, aylar süren bir çalışma gerektiği belirtiliyor. Çünkü erişim sağlanan sistemlere zararlı yazılımların yüklendiği ve hala verilerin alındığı aktarılıyor. Bununla birlikte sistemlerin sürekli olarak hackerlar tarafından takip edilmesi de güvenlik sorununa sebep oluyor.

Uzun süreceği belirtilen ‘temizlik’ işlemi için 100 milyar dolar civarında bir harcamanın yapılacağı öngörülüyor. Uzmanlar gerekli çalışmaların sadece ABD devlet kurumları için değil, özel firmalar için de yapılması gerektiğini belirtiyor. Her ne kadar saldırılarla ana hedef ABD bakanlık ve kurumları görünse de en değerli şirketler listesinde yer alan şirketlerin de etkilendiği aktarılıyor. Zafiyetli sisteme sahip olan kuruluş sayısının 18 bin civarında olduğu belirtiliyor.

30°
parçalı az bulutlu