banner23

banner26

banner24

banner25

Suriyeli hacker grubu çökertildi! Milyonlarca lira hazineye geçecek

İstanbul’da Jandarma tarafından çökertilen Suriyeli hacker grubu için yapılan soruşturmada 30 milyon lira değerinde döviz ve altın yakalandı.

SİBER GÜVENLİK 29.12.2020, 16:18
Suriyeli hacker grubu çökertildi! Milyonlarca lira hazineye geçecek
banner34

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca uzun süren takibin ardından 13 Suriyeli hacker yakalanıp gözaltına alındı. Uluslararası çalıştığı belirtilen grubun, uluslararası forex ve borsa faaliyetleri gösteren şirketleri hedef aldığı aktarıldı.

Hackerların hedef aldıkları firmalarda zafiyet aradığı ve bu zafiyetleri anlık yüklü alım-satım için kullandıkları belirlendi. Bununla birlikte firmalardan fidye isteyerek, faaliyet durdurma tehdidinde bulundukları tespit edildi.

Yüklü miktarda döviz ve altın yakalandı

Hacker grubunun işlemleri yapmak için Türkiye’de geçici koruma statüsünde olan Suriyelilere ait kimlik bilgilerini kullandığı tespit edildi.

Grubun son olarak Ürdün merkezli ve Londra borsasında işlem gören bir firmayı hedef aldığı aktarıldı. Bu firmanın da şikayeti üzerinde İstanbul İl Jandarma Komutanlığı harekete geçti. Telefon görüşmelerini Arapça yapan grup, anlaşılmayacağını düşündü.

İstanbul, Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa’da da grup üyeleri olduğu belirlendikten sonra operasyon için düğmeye basıldı. Şüphelilerin Kapalıçarşı’da kullandığı ofise ve diğer tüm mekanlarına baskın yapıldı. Kapalıçarşı’da değeri 30 milyon lira olan 1 milyon 850 bin euro, 1 milyon 200 bin dolar ve yüklü miktarda altın ele geçirildi.

Grubun uluslararası çalışması nedeniyle mağdurların hepsine ulaşılamadı. Başvuran da olmaması nedeniyle ele geçirilen döviz ve altının hazineye aktarılacağı belirtildi.

24°
açık