Symantec, APT10’un Japon firmalarını hedef aldığını açıkladı

Güvenlik araştırmacıları yaptığı açıklamada Çin hükümetine bağlı olduğu belirtilen grubun, Japon firmalarını hedef aldığını açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 19.11.2020, 14:35
Symantec, APT10’un Japon firmalarını hedef aldığını açıkladı

Siber güvenlik alanında birçok ülkenin en büyük rakibi haline gelen Çin için yeni haberler geldi. ABD ve Avrupa Birliği tarafından Çin hükumeti destekli olduğu belirtilen hacker grupları, farklı ülkeleri ve firmaları hedef alıyor.

Symantec tarafından yapılan araştırma sonucunda, isminin APT10 ya da Cicada olduğu belirtilen hacker gruplarının otomotiv, ilaç, mühendislik vb. sektörlerdeki şirketlere sızdığı söyleniyor. Bazı firmaların hacklenmesi için de aylar boyunca izleme yapıldığı aktarılıyor.

Çinli grup sürekli faaliyette

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya, dünya genelinde faaliyet gösteren büyük firmalara da sahip. Bu nedenle Çinli hackerların saldırılar düzenlediği aktarılıyor. Ayrıca son zamanlarda Çin ve Japonya arasında anlaşmazlıklar olduğu biliniyor.

Symantec tarafından yapılan açıklamada, yapılan saldırıların fikri mülkiyet haklarına karşı olduğu da belirtildi. Tek bir hedefe bağlı kalmak yerine, birçok firmaya bu bilgilerin çalınması için saldırılar yapıldığı aktarılıyor.

Çalınan bilgilerin aynı alanda çalışan Çin firmalarına yararlı olması amaçlandığı da belirtildi.

APT10 grubu için ABD, Çin hükumeti destekli bir grup nitelendirmesi yapmıştı. ABD birçok kez Çinli firmaları fikri mülkiyet bilgilerini çalmakla suçlamıştı. Çin tarafı ise bu iddiaları sürekli yalanladı.

parçalı bulutlu