banner23

banner26

banner24

Tarihin en büyük fidye yazılım saldırısı gerçekleştirildi

Teknoloji sağlayıcı bir şirket olan Kaseya'nın fidye yazılım saldırısına uğraması sonucunda, İsveç'te bir süpermarket zinciri 800 mağazasını kapatmak zorunda kaldı.

SİBER GÜVENLİK 04.07.2021, 11:57
Tarihin en büyük fidye yazılım saldırısı gerçekleştirildi
banner34

Fidye yazılım saldırıları, dünya çapında hasara neden olmaya devam ediyor. 

Tarihin en büyük  fidye yazılım saldırısı olarak kayıtlara geçen olayda, İsveç'teki bir süpermarket zinciri 800 mağazasını kapatmak zorunda kaldı. Söz konusu saldırı, binlerce şirkete teknoloji hizmeti sağlayan ABD menşeli Kaseya şirketinin hedef alınmasıyla gerçekleştirildi. 

Siber araştırmacılara göre esas olarak ABD'yi etkileyen bu saldırıdan çok sayıda işletme zarar gördü. BBC'nin haberinde siber güvenlik firması Huntress Labs'ın açıklamalarına yer verildi. Buna göre firma,  saldırının Florida merkezli BT şirketi Kaseya'yı hedef aldığını belirtti. Ayrıca firma, Rusya bağlantılı REvil fidye yazılımı çetesinin sorumlu olduğuna inanıyor.

The Sidney Morning Herald tarafından yapılan habere göre ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, saldırı sorumlulalarının henüz kesin olarak bilinmediğini ve Rusya'nın bu saldırıyla ilişkisinin tespit edilmesi halinde ABD'nin yanıt vereceğini söyledi.

27°
açık