banner23

banner24

T.C. İçişleri Bakanlığı'ndan veri sızıntısı iddialarına yanıt

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-Devlet altyapısından veri sızıntısı yapıldığı yönünde sosyal medyada çıkan iddiaları yalanladı.

SİBER GÜVENLİK 13.04.2022, 09:52
T.C. İçişleri Bakanlığı'ndan veri sızıntısı iddialarına yanıt

E-Devlet Kapısı hakkında ortaya atılan veri ihlali iddialarına T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Twitter aracılığıyla yapılan basın açıklamasında; sosyal medyada yer alan görsellerin sahte olduğu, bu tür paylaşımların dolandırıcılık ve oltalama amacı güttüğü ve MERNİS’in intranet halde çalıştığı ifade edildi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"12.04.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarda 'e-devlet verilerinin sızmış olduğu, sızan veriler arasında kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerin var olduğu' ifadeleri nedeniyle açıklama yapılması gerekliliği hasıl olmuştur.

Emniyet Teşkilatımız Siber ve İstihbarat birimlerince 3 ay önce yapılan operasyonların değerlendirmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu, aynı konuların yeniden gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ait fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sızıntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışıldığı görülmektedir.

Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS'in de içinde bulunduğu tüm sistemler için her yıl sürekli ve düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler sonucunda NVİGM'nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış, ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zaafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.
Ayrıca NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır.

Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden asılsız haberleri yapan/yayan kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır."

İbrahim Haskoloğlu isimli gazeteci; 12 Nisan'da sosyal medya hesabından yaklaşık 2 ay önce kendisine ulaşan bir hacker grubunun bu konuyla ilgili özel bilgileri paylaştığını, kendisine 'verilerin e-Devlet ve devlete ait sitelerden çalındığını söylediklerini' öne sürmüş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen T.C. Kimlik Kartı görsellerinin kendisi ile paylaşıldığını iddia etmişti.

banner34