banner23

banner26

banner24

Teknoloji için soğuk savaş konuşuldu

Son zamanlarda ülkelerin teknoloji alanında karşı karşıya gelmesi, teknolojide soğuk savaş rüzgarının estiğine dair yorumlara neden oldu.

SİBER GÜVENLİK 01.11.2020, 19:36
Teknoloji için soğuk savaş konuşuldu
banner34

ABD Ulusal Çıkar Merkezi isimli düşünce kuruluşu, “Büyük Güç Teknolojisi Yarışması” düzenledi. Yarışma hakkında yapılan panele de Paul Heer, George Beebe ve Robert Atkinson katıldı. Panelde teknolojinin ABD ve iki rakibi (Rusya ile Çin) arasında büyük rekabete yol açtığı belirtildi. Öne çıkan rekabet konuları arasında ise 5G, yapay zeka, kuantum hesaplama, artırılmış gerçeklik, otonom silahlar ve temiz enerji öne çıktı.

Teknoloji için lider olma savaşı

Yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin, devletler ve toplumların ilişkisi üzerinde büyük etkiye sahip olduğu aktarıldı. Hatta bu teknolojiler ve çalışmaları nedeniyle ikili ülke ilişkilerine yeni şekiller verildiği belirtildi. Bu tür çalışmalar ekonomik ve stratejik öneme sahip.

Özellikle son zamanlarda ülkeler arası siber saldırıların artması da bu konu üzerine çalışmaları yoğunlaştırmış durumda. ABD Seçimleri için de son gün yaklaştıkça siber saldırı sayısı artmış ve FBI konu hakkında bir açıklama yapmıştı. Açıklamada İran destekli olduğu söylenen hacker gruplarının en az bir eyalette seçmen bilgilerine ulaştığı belirtilmişti.

23°
az bulutlu