banner23

banner26

banner24

banner25

Teknoloji şirketleri "fidye yazılımlarına" karşı güçlerini birleştiriyor

Büyük teknoloji şirketleri, fidye yazılımlarına karşı sistemlerini korumak için güçlerini birleştirme kararı aldı.

SİBER GÜVENLİK 23.12.2020, 12:28
Teknoloji şirketleri "fidye yazılımlarına" karşı güçlerini birleştiriyor
banner34

Microsoft ve McAfee gibi teknoloji şirketleri, güvenliklerini artırmak adına birlikte yol izleme kararı aldı. Teknoloji şirketleri, son zamanlarda artan fidye yazılımları tehlikesinin önüne geçmek için ortak bir grup kurmayı amaçladıklarını duyurdu.

Fidye yazılımları son dönemde en yaygın siber saldırı türleri arasındaki yerini aldı. Hacker'lar birçok kamu kurumu, teknoloji şirketleri ve bireysel kullanıcı sistemlerine, çeşitli yollar kullanarak fidye yazılımı yüklüyor. Bu yazılımla birlikte kullanıcılar, bilgilerini şifreleyip ardından şifrelerini öğrenmeleri için belli bir ücret ödemeleri konusunda mecbur bırakılıyor.

Her geçen gün sayısı artan siber güvenlik ve fidye yazılımlarına karşı birleşen 19 teknoloji şirketi, fidye yazılımlarının önüne geçebilmek için ortak çalışma grubu kuracaklarını açıkladı. Herhangi bir şekilde kar amacı gütmeyen grup, kurdukları koalisyon gücüne ‘Ransomware Task Force’ (Fidye Yazılım Görev Gücü) adını verdi.

Paylaşılan bilgilere göre, “Fidye Yazılım Gücü Grubu” fidye yazılımı saldırısına karşı sistemleri korumaya yönelik teknik çözümlere odaklanacak. Grup, fidye yazılımlarına karşı alanlarındaki uzman kişilerden oluşacak ve uzmanlar, saldırılara karşı sektördeki paydaşlarla iletişime geçerek sistem üzerindeki boşlukları tespit edip üyeler arasında ortak bir çalışma alanı sunacak.

29°
açık