banner23

banner26

banner24

banner25

Tesla Model X'te güvenlik zafiyeti bulundu

Belçikalı araştırma grubu, Tesla Model X araçlarının anahtarsız kilit açma teknolojilerindeki güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkarttı.

SİBER GÜVENLİK 24.11.2020, 16:32
Tesla Model X'te güvenlik zafiyeti bulundu
banner34

Leuven Üniversitesi'nde bir araştırma grubu olan Bilgisayar Güvenliği ve Endüstriyel Kriptografi’deki (COIC) araştırmacılar, Tesla Model X araçlarına ait bazı büyük güvenlik kusurlarını buldu. Tesla Model X’e ait güvenlik kusurlarının nedeni araçlardaki anahtarsız kilit açma teknolojisinden kaynaklanıyor.

Threat Post tarafından yapılan habere göre anahtarsız kilit açma teknolojisi Bluetooth Low Energy’yi (BLE) kullanarak akıllı telefonda yer alan uygulama ile temasa geçmek suretiyle anahtarsız bir şekilde kilit açmayı sağlıyor. Belçikalı araştırmacıların yaptığı basın açıklamasına göre, buldukları güvenlik problemleri de bu teknolojiden kaynaklanıyor.

Hack işlemi 1.5 dakika sürdü

Araştırmacılar tarafından üretilen ve yaklaşık olarak 200 dolar maliyet ücreti olan bir cihaz sayesinde 1.5 dakika içerisinde araca erişimi sağlayacak geçerli komutları elde edebildi.

Araştırma ekibi daha öncesinde de Tesla Model S araçlarının anahtarsız kilit açma teknolojisini hack'leyerek Tesla araçlarına ait güvenlik kusurunu ortaya çıkartmıştı.

2016 yılında ise Çinli bir hacker grup, Tesla S serisine ait çok sayıdaki aracı hack'leyerek araçların kontrol panellerini durdurabileceklerini ve araçların fren yapmalarını sağlayabileceklerini göstermişti.

Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre, Tesla bulunan güvenlik zafiyetlerini çözmeye ilişkin gerekli güncellemelerde bulundu.

25°
açık