banner23

banner24

TikTok, kullanıcılarını takip ediyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok’ta güvenlik riskinin tespit edildiği ve uygulamanın tüm yazışmaları takip edebildiği tespit edildi.

SİBER GÜVENLİK 20.08.2022, 13:34
TikTok, kullanıcılarını takip ediyor
banner46

Son zamanların popüler sosyal medya platformu TikTok, Facebook ve Instagram’dan sonra kullanıcıları takip ediyor iddiasıyla gündeme geldi.

TikTok, uygulama içi tarayıcıdan yüklenen harici web sitelerine, JavaScript kodu yerleştirerek kullanıcılarını takip ediyor.

Güvenlik araştırmacısı Felix Krause’a göre, TikTok kullanıcıları, uygulama içi tarayıcı üzerinden harici bir web sitesine girdiğinde kullanıcı bilgileri, şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri kayıt altına alınıyor.

Platform, uygulamada paylaşılan herhangi bir bağlantıya erişmek için Chrome veya Safari gibi popüler tarayıcılar yerine TikTok tarafından yapılmış bir uygulama içi tarayıcı kullanıyor. Bu uygulamada şirket, kullanıcılarının yaptığı her hareketi takip edebiliyor.

Güvenlik araştırmacısı Krause, bu durumun tesadüfi ya da rastgele olmadığını ve bu özelliklerin kodda olduğunu ancak TikTok’un bunları kullanmadığını söyledi.

İddiaların ardından açıklamalarda bulunan TikTok sözcüsü Maureen Shanahan, ‘’Diğer platformlar gibi optimum kullanıcı deneyimi sağlamak için bir uygulama içi tarayıcı kullanıyoruz, ancak söz konusu JavaScript kodu yalnızca hata ayıklama, sorun giderme ve bir sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğini veya yüklenip yüklenmediğini kontrol etme gibi bu deneyimin performansını izlemek için kullanılıyor.’’ ifadelerini kullandı.

banner34
17°
açık