banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye'de siber saldırılar haftanın ilk 3 gününde artıyor

Uzun bir süredir herkesi rahatsız eden Siber saldırılar hakkında bazı ilginç detaylara rastlandı.

SİBER GÜVENLİK 27.07.2020, 12:33
Türkiye'de siber saldırılar haftanın ilk 3 gününde artıyor
banner34

Siber saldırılar hakkında yapılan bazı araştırmalar çok ilginç detayları ortaya çıkardı. Özellikle de Türkiye hakkında herkesin çok şaşıracağı detayları paylaşan WatchGuard, tehlikenin farkına varılması gerektiğini söylüyor. 

WatchGuard, Türkiye'de özellikle haftanın ilk 3 günü hacker saldırıları çok yaşandığını,
 hatta bu sayının diğer günlere oranlara yaklaşık 4 kat arttığı iddia etii.


Siber saldırılar hakkında haftasonu detayı

2020'nin ilk ayı için yapılan araştırmada, hacker saldırıları ile ilgili tam 213 bin 549 kötü amaçlı yazılım saldırısı ortaya çıkardı. WatchGuard'ın araştırmasına göre, bilgisayar korsanları, ağ saldırıları için ise daha farklı bir gün belirledi. Ağ saldırıları için daha çok cuma günleri tercih ediliyor.

Hacker saldırılarının daha çok haftanın ilk günleri yapılmasının en önemli nedenlerinden birisi de iş yoğunluğu temposundan yararlanmak. Ayrıca bu günlerde yine banka işlemleri çok daha fazla yapılıyor. Onların ana hedefleri arasında hiç şüphesiz bankalar da yer alıyor.


Hafta sonlarında etkinlikleri azalan hacker gruplarının tatil yaptığı tahmin ediliyor. Kulağa her ne kadar ilginç gelse de, hacker gruplarının hafta sonlarında çok az saldırıda bulunması bunu kanıtlar nitelikte.

26°
açık