banner23

banner26

banner24

Twitter'da güvenlik açığı şoku yaşanıyor

Twitter'da Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Michael Bloomberg ve Jeff Bezon gibi isimler ile Uber ve Apple gibi kurumsal hesapların da bulunduğu birçok hesap hacklendi.

SİBER GÜVENLİK 16.07.2020, 11:01
Twitter'da güvenlik açığı şoku yaşanıyor
banner34

Twitter'da güvenlik açığı ortaya çıktı.

Uber, Apple, Square'in nakit uygulaması ve milyarderler Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk'un yanı sıra çok sayıda kripto para birimi borsa ve haber sitesi de dahil olmak üzere bir dizi kripto para dolandırıcılığının bir parçası olarak yüksek profilli Twitter hesapları saldırıya uğradı.

İlk olarak Bill Gates ve Elon Musk'ın hesaplarından başlayan tweet dalgası, daha sonra Demokrat Başkan Adayı Joe Biden, eski ABD Başkanı Barack Obama, rapçi Kanye West ve milyarderler Michael Bloomberg ile Jeff Bezos gibi isimlerin hesaplarından devam etti.

Bu kişilerin yanı sıra Uber ve Apple gibi kurumsal hesaplardan da dolandırıcılık amaçlı paylaşımlar yapıldı. Paylaşımların tamamında verilen dijital adreslere kişilerin Bitcoin göndermeleri istendi.

Siber korsanlar tarafından ele geçirilen Uber, Apple, Cash App, Bill Gates, Kanye West ve Elon Musk gibi hesaplar, insanların Bitcoin'e bin dolarlık katkılarını ikiye katlayacaklarını iddia eden tweetler yayınladı.

Söz konusu Bitcoin hackerlarının hesaplarına TSİ 01.00 itibariyle 110 bin dolardan fazla para gönderildiği tespit edildi.

Bill Gates'in sözcüsü Recode'a yaptığı açıklamada, "Bu tweetin Bill Gates tarafından gönderilmediğini söyleyebiliriz. Bu Twitter'ın karşı karşıya kaldığı daha büyük bir olayın bir parçası gibi görünüyor. Twitter durumun farkında ve hesabı kurtarmak için çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın 120 milyon takipçili hesabın da hacklendiği ortaya çıktı. Obama'nın hesabından yapılan paylaşım çok kısa süre içerisinde kaldırıldı.

Hacklenen hesaplarla ilgili Twitter açıklama yaptı

Twitter kullanıcılarına yaptığı açıklamada, "Twitter'daki hesapları etkileyen güvenlik olayının farkındayız. Durumu araştırıyoruz ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Kısa süre içerisinde herkesi bilgilendireceğiz. Biz sorunla ilgilenirken tweet atamayabilir veya şifrenizi değiştiremeyebilirsiniz" ifadeleri kullanıldı.

28°
açık