banner23

banner26

banner24

Veri ihlallerinin Türkiye'ye bilançosu belli oldu

Türkiye'de yaşanan veri ihlallerinin bilançosu belli oldu. Araştırma sonrasında maliyetlerin arttığı belirlendi. İhlaller finans ve teknolojide kendisini gösterdi.

SİBER GÜVENLİK 05.08.2020, 13:48
Veri ihlallerinin Türkiye'ye bilançosu belli oldu
banner34

IBM tarafından yapılan araştırmada Türkiye’deki veri ihlallerinin maliyeti kendisini gösterdi. Ortalama olarak bir veri ihlalinin 12 milyon TL civarında olduğu belirtildi. Bu miktar için yüzde 10’luk artış yaşandığı kaydedildi.

IBM tarafından yıllık veri ihlali araştırmasında Türkiye ve dünya ortalaması yayınlandı. Türkiye’de net miktar 12.3 milyon TL olarak duyurulurken dünya ortalamasının 3.8 milyon dolar (26.5 milyon TL) olduğu belirtildi.

Araştırma sonucuna göre Türkiye’deki kuruluşlara kayıp ve çalıntı kaydı başına ortalama 630 TL maliyet çıkıyor. Veri ihlallerinin en yüksek olduğu sektörler de araştırmada yer aldı. Bu sektörler incelendiğinde finans, hizmet ve teknoloji kendisini gösteriyor.

Araştırmaya göre ortaya çıkan veri ihlallerinin yarısı yapılan saldırılar sonucu yaşanıyor. Bunu da yüzde 25 oranla insan hatası ve yüzde 25 oranla sistem arızaları kendisini gösteriyor. Türkiye’deki şirketlerin, saldırılar sonucunda 12.98 milyon TL maliyetle karşılaştığı belirtildi.

Ayrıca Türkiye’deki şirketlerin bir veri ihlali tespit süresinde de azalma yaşandığı kaydedildi. Daha önceden ortalama 216 günde belirlenen veri ihlalinin, 209 güne indiği belirtildi.

22°
açık