banner23

banner24

Yeni bir casus yazılım keşfedildi

ABD merkezli Forbes dergisi, sosyal mesajlaşma uygulamalarına kolayca ulaşıp uzun süre telefonda kalabilen yeni bir casus yazılımın keşfedildiğini duyurdu.

SİBER GÜVENLİK 06.08.2021, 09:20
Yeni bir casus yazılım keşfedildi
banner46

Pegasus skandalının yankıları uluslararası zeminde devam ederken, yeni bir casus yazılımın daha ortaya çıkması tedirginlikleri beraberinde getiriyor.

Shiftdelete'in haberine göre, ABD merkezli Forbes dergisi, Pegasus ile benzerlik gösteren yeni bir casus yazılımın ortaya çıktığına dikkat çekti. İsrail merkezli Paragon Solutions isimli şirketin geliştirdiği casus yazılım ile WhatsApp, Messenger, Signal, Facebook, Gmail gibi uygulamalar tehdit altında.

Bu uygulamalara kolaylıkla sızabileceği düşünülen casus yazılım şirketinin ABD tarafından finanse edildiği belirtilirken şirketin 50 kadar çalışanı olduğu ve internet sitesinin bulunmadığına dikkat çekildi. Faaliyetlerini gizli bir şekilde yürüten şirketin geliştirdiği yazılım, telefona sızdığı anda - telefon bozulsa bile- uzun süre boyunca telefonda kalabiliyor.

Konunun ortaya çıkmasının ardından siber güvenlik uzmanı Jake Moore, ”Bu yazılımı geliştiren kişilerin asıl hedefinin hükümet üyeleri, gazeteciler ve ünlüler gibi yüksek profilli kişiler olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca yazılımın yetenekleri de ne kadar istilacı ve zararlı bir yapısı olduğunun büyük bir kanıtı.” açıklamasında bulundu. 

Pegasus ile benzer özellik taşıması yeni bir Pegasus skandalının kapıda olabileceği yorumlarını beraberinde getiriyor.

banner34
16°
açık