Yeni Zelanda Merkez Bankası veri ihlaline uğradı

Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın işbirliği yaptığı bir firma nedeniyle veri ihlaline uğradığı belirtiliyor.

SİBER GÜVENLİK 11.01.2021, 17:49
Yeni Zelanda Merkez Bankası veri ihlaline uğradı

10 Ocak’ta Yeni Zelanda Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada bir üçüncül sağlayıcıda depolanan verilere yasa dışı erişildiği aktarıldı. Bu erişimle birlikte veri ihlalinin yaşandığını belirtilirken, hassas bilgilerin paylaşılması ve saklanması için kullanılan üçüncü taraf dosya paylaşım sisteminin hedef alındığı bildirildi.

Yeni Zelanda yine hedefte

Yeni Zelenda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, ihlalin kontrol altına alındığını ancak ticari ve bireysel hassas bilgilerin ifşa edilmiş olabileceğini açıkladı.

Yerel ve uluslararası uzmanlarla çalışmaların devam ettiği bildirilirken, erişilen verilerin neler olduğuna dair çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Şu anda sistemin güvenliğinin sağlandığı ve çevrimdışı çalışma duruma geçildiği belirtildi. Yaşanan zararın anlaşılması için zamana ihtiyaç olduğu ve halihazırdaki işlemlerin sağlıklı şekilde yürütüldüğü aktarıldı.

Geçtiğimiz ağustos ayında da Yeni Zelanda Merkez Bankası DDoS saldırı ile gündeme gelmişti. Bu saldırıyla birlikte Yeni Zelanda Borsasında bir süre işlem yapılamamıştı.

10°
açık