banner23

banner26

banner24

Yöneticiler ticari sırlar için önlem arayışında

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yöneticilerin üçte biri, ticari sırları korumak adına çalışanlarına karşı casusluk faaliyetleri yapmayı planlıyor.

SİBER GÜVENLİK 12.06.2021, 17:57
Yöneticiler ticari sırlar için önlem arayışında
banner34

Kamu ve özel kurumlar için siber casusluk faaliyetlerinin tehlikesi günden güne artarken yöneticiler, yeni önlem arayışlarına devam ediyor.

Infosecurity Magazine sitesinde yer alan haberde casusluk faaliyetleri konusunda yapılan yeni bir araştırma hakkında bilgilere yer verildi. Küresel hukuk firması CMS tarafından yapılan araştırmaya göre çoğu üst düzey yönetici ticari sırları kötü niyetli üçüncü şahıslar ve içten gelebilecek tehditlerden korumak için daha fazla paraya ihtiyaç olduğuna inanıyor. Ayrıca araştırma sonuçlarından anlaşıldığı kadarıyla yöneticilerin birçoğu bunu yapmak için personellerini gözetlemeye bile hazır gözüküyor.

Firma, The Economist Intelligence Unit'i Çin, Fransa, Almanya, Singapur, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli sektörlerden 300'ün üzerinde üst düzey şirket yöneticisiyle görüşme yapmak üzere görevlendirdi.

Araştırmaya katılım gösterenlerin yüzde 75’i ticari sırların korunması için daha büyük yatırımların gerektiği konusunda hemfikirler. Oran içerisinde yüzde 49 siber güvenlik, yüzde 48 oranı ile personel kaynaklı bilgi sızıntıları en ciddi tehlikeler arasında görülüyor.

Konu iç kaynaklı tehditleri azaltmaya geldiğinde katılımcıların yaklaşık üçte biri önümüzdeki iki yıl içinde şirket kültüründe değişiklikler, bulut depolamadan kaçınma ve sızıntıların bildirilmesini teşvik etme dahil olmak üzere çeşitli önlemler planlıyor. Ayrıca katılımcılar, benzer bir oranla (yüzde 33), çalışanlarının dijital etkinliklerinin gözlemlenmesini planladıklarını da ifade ettiler.

22°
açık