Türkiye, Gök Vatan'ın korunması için geliştirilen uzun menzilli hava savunma sistemini envantere almak için gün sayıyor.

Türk savunma sanayii tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin ilk uzun menzilli hava savunma sistemi SiPER için yeni aşamaya geçilerek kabul testlerine başlanıldı. 

SİPER 2

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, SİPER HSS hakkında yaptığı açıklamada, "SİPER’in bu günlerde kabullerini yapıyoruz. Seneye, Türk Ordusu kullanıyor olacak. Coğrafyamız; ‘Güçlü Ekonomi, Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’yi” zorunlu kılıyor. Bugün dünyanın son 30 yıldaki bütün çatışma alanlarının hepsi, etrafımızda cereyan ediyor."  ifadelerini kullandı.

ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025 ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025

Bir süredir atış testlerini başarıyla icra eden SİPER Hava Savunma Sisteminin ilgili kabul testlerini tamamlamasının ardından 2024 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlıyor.

siper_100_km_ara_1.png

SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Türkiye'nin ilk milli uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ortaklığında geliştiriliyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

SİPER 4

100+ km menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek. SİPER HSS'de 100+ kilometre menzile sahip olacak olan ÜRÜN-1 Füzesi kullanılacak. 2024 yılında ÜRÜN-1 Füzesi ile envantere girecek sistem, ilerleyen dönemde 150+ kilometre menzilli ÜRÜN-2 Füzesi başta olmak üzere farklı ‘önleyicilerle’ görev yapacak.

Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.