İslam İşbirliği Gençlik Forumu Başkanı Taha Ayhan, Teknopark İstanbul ile yapılan anlaşmanın detaylarını açıkladı. SavunmaTR'ye özel açıklamalarda bulunan Ayhan, İslam İşbirliği Gençlik Forumuna üye ülkelerin gençleriyle Teknopark İstanbul'u bir araya getirmek istediklerini açıkladı.

"Bizim gençlere fırsat sunmamız gerekiyor"

"Teknopark İstanbul bizim göz bebeğimiz bir kurum 1987'de ilk fikirleri atılan daha sonra 2010 yılında inşa edilen ve bugün teknoloji de Türkiye'nin baş aktörü haline gelmiş durumda. Türkiye'nin savunma sanayiinde ve Ar-Ge'de yoğunlaşmış bir kurumu. İslam İşbirliği Gençlik Forumu olarakta biz Teknopark İstanbul ile iş birliğine gitmekten onur ve mutluluk duyuyuruz. Ayrıca Türkiye'nin savunma sanayiinde attığı büyük adımlar artık dünyaca bilinen adımlar. İslam İşbirliği Gençlik teşkilatı 56 ülkesiyle gençlere bakıyorlar. Buralar bizim coğrafyamız 56 ülkede yaklaşık 600 milyon gençten bahsediyoruz. Bizim bu gençlere fırsat sunmamız gerekiyor. İşte Teknopark İstanbul bu gençlere ufuk açmasında çok önemli. İnanıyorum ki teknoparkta yapacağımız işlerle birlikte gençlere yeni fırsat sunacağız. Teknopark İstanbul ile yapacağımız iş birliğinde ilk olarak önceliğimiz girişimcilik konferansı ve atölyesi düzenlemek olacak. Teknoloji alanında savunma sanayiinde fikirleri olan ve atılım yapmak isteyen gençlere Teknopark İstanbul'u tanıtmak amaçlarımızdan biri. Diğer bir hedefimiz ise Teknopark ile beraber yapacağımız kuluçka merkezinde girişimciliği fiili olarak sağlamak olacak. Pandemi öncesinde 2019 yılı boyunca yaptığımız çok çeşitli girişimcilik formları ve yatırım zirveleri vardı. Kazan'da, Azerbaycan'da, Malezya'da, Bahreny'de, İstanbul'da gerçekleştirme şansımız olmuştu. Pandemi sürecinde bu tür programların hepsini sanal yapmak durumundayız. Umuyoruz ki pandemi süreci bittikten sonra biz yine bu zirveleri ve buluşmaları tekrar edeceğiz. İşte bu formlarda, zirvelerde ve buluşmalarda Teknopark İstanbul örneğini dünyaya tanıtma şansı bulacağız. Aynı zamanda dünyada girişimcilikle alakalı fikri ve ufku olan gençlerimizi İstanbul'a getirip Teknopark İstanbul ile tanıştıracağız." 

Kıraç HTS, hem savunma sanayiine hem de tarım sektörüne faydalı olmak için hizmet veriyor Kıraç HTS, hem savunma sanayiine hem de tarım sektörüne faydalı olmak için hizmet veriyor

"Gençlerimiz için her alanda gayretimiz devam ediyor"

Ayhan, İslam İşbirliği Gençlik Forumu'nun Türkiye'de yaptığı programları ve hedefleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Taha Ayhan, İslam İşbirliği Gençlik Forumu'nun gençlere her alanda destek verdiğini dile getirdi.

"İslam İşbirliği Gençlik Forumu olarak İslam iş birliği teşkilatının ilgili kuruluş statüsüyle kordiplomatik bağışıklığa sahibiz. Bu Türkiye ile İslam iş birliği teşkilatı ile imzalanan bir anlaşma. Bu anlamda bize verilen görev üye olan 56 ülkedeki gençlere ve üye olmayan müslüman gençlere yönelik onların statüsünü güçlendirmek ve onların durumu iyileştirmek için gayrette bulunmak. Bu noktada kültür alanından ekonomik güçlenmeye kadar demokratik angajmandan sivil toplum örgütlenmesine kadar her alanda gayretimiz devam ediyor. 56 ülkede gençlere onların ulusal gençlik konseyi yoluyla ulaşıyoruz. Diğer gençlere de uluslararası gençlik örgütleri vasıtasıyla ulaşmaya çalışıyoruz. 2019 yılında pandemi dönemi sürecinden önce 63 faaliyetimizi 36 ülkede gerçekleştirmek nasip olmuştu. 2020 yılı boyunca yaklaşık 20'den fazla sanal buluşma tertip ettik."

"Gençlerimizin kalbi Cumhurbaşkanımız ile atıyor"

Dünyanın her yerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin gençlere örnek olduğunu vurgulayan Ayhan, ICY'e de Cumhurbaşkanımızın yakın ilgisi olduğu söyledi.

"ICY'nin kuruluşu Cumhurbaşkanımızın fikrine bağlı olarak yola çıkılmış. Daha sonra başkanlığı ben Türkiye olarak üstlendikten sonra Cumhurbaşkanımızın yakın ilgi, iltifat ve himayesine mahsar olduk. Nitekim onun himayesinde gerçekleştirdiğimiz yatırım zirvesinde girişimci gençlerimizi yatırımcılar ile buluşturduk. Cumhurbaşkanımız hakikaten her konuda bize vizyon ve ufuk açmasıyla liderlik ediyor. Cumhurbaşkanımızın liderlik örneğine çok ciddi teveccühü olduğu gençlere örnek olduğunu her gittiğimiz yerde daha çok görüyoruz. Malezya'dan, Endonezya'ya,Nijer'den Paris'e uzanan çok geniş bir alanda dünyanın her noktasında gençlerimizin kalbinin Cumhurbaşkanımız ile attığını ve onun liderliğini örnek aldığını rahatlıkla söyleyebilirim."