banner23

banner24

235 Milyon sosyal medya kullanıcısının verileri çalındı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal platformlarından Youtube, Instagram ve TikTok'un 235 milyon kullanıcısının verileri çalındı.

TEKNOLOJİ 21.08.2020, 11:54
235 Milyon sosyal medya kullanıcısının verileri çalındı

Son zamanlarda gittikçe artan siber saldırılar, dijital dünyaya güveni sarsmaya devam ediyor. TikTok, Youtube ve Instagram platformlarının yaşadığı söz konusu talihsizliğin, güvenlik ihlalinden kaynakladığı öne sürüldü.

Comparitech yeni yaptığı araştırmayla bahsedilen hadiseyi duyurdu. Yeterli güvenlik önlemlerinin sağlanmadığı veri tabanı, platform kullanıcılarını mağdur etti. Güvenlik ihlali nedeniyle 235 milyon kullanıcının profili açığa çıktı.

Kritik bilgiler çalındı

Kullanıcılarla ilgili erişilen bilgilerin telefon numarası, e-posta adresi gibi önemli kişisel veriler olduğu bildirildi. Comparitech'in açıklamalarına göre çalınan veriler arasında profil fotoğrafı, profil ismi, hesap tanımı ve gerçek isim gibi ayrıntılı bilgiler de bulunuyor. 

TikTok, veri ihlali gerekçesiyle pek çok ülkede yasaklanmıştı. Instagram platformuyla ilgili de bu yönde çok fazla haber çıktı. Kişilerin biyometrik kimliklerini kaydederek bu bilgilerden kar sağlaması gibi iddialar ve davalarla dolu olan Instagram siciline böylece yeni bir leke daha eklenmiş oldu. Henüz ilgili şirketlerin konuyla ilgili herhangi bir açıklaması olmadı.

banner34