banner23

banner24

AB, 'Covid-19 izleme' uygulamasını devreye sokuyor

Avrupa Birliği, Covid-19 izleme programını devreye sokuyor. Test aşamaları geçtiğimiz ay tamamlanan uygulamanın, yakın zamanda hizmete sunulması bekleniyor. Uygulama, Almanya, İskoçya, İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılacak.

TEKNOLOJİ 20.10.2020, 11:05
AB, 'Covid-19 izleme' uygulamasını devreye sokuyor

Avrupa'nın büyük bir kısmında ikinci dalga paniği yaşanıyor. Avrupa Birliği, geçen ay pilot uygulamasını başlattığı Covid izleme uygulamasında başarılı oldu. Testleri tamamlanan uygulama, birçok Avrupa ülkesinde kullanılabilecek. Akıllı telefonlara yüklenecek olan uygulama, Covid-19 olma riskini hesaplamak için kullanılacak. Bluetooth yakınlığını kullanarak yakınındaki vakaları bildiren uygulama, ilk COVID-19 kişi izleme uygulaması olarak görülüyor. Bunun için Avrupa Birliği ülkeleri birlikte çalışma kararı aldı. 

Ulusal uygulama hizmeti olarak kullanılacak uygulama,ilk etapta Almanya'nın Corona-Warn-Uygulaması, İrlanda Cumhuriyeti'nin COVID izleyicisi ve İtalya'nın Immuni uygulaması ile entegre edilecek. Diğer ülkelerden herhangi birine seyahat eden ve bu uygulamayı kullanan birisi, kendi ulusal uygulamasını diğer ülkedeki uygulama ile entegre edebilecek. Herhangi bir ek yazılım indirmeye gerek kalmadan, seyahat etmemiş olsalar da aynı şekilde ilgili maruziyet bildirimlerini görmesini ve göndermesini sağlayabilecek. Ulusal COVID-19 uygulaması,şimdiden AB'de 30 milyon kişi tarafından indirildi. 

Uygulama, 18 AB ülkesinde kullanılacak

Diğer ulusal uygulamaların da önümüzdeki haftalarda hizmete eklenmesi bekleniyor. En az 18 ülkede daha, uyumlu ulusal uygulamanın sisteme tanımlanması bitti. Yakın zamanda sisteme entegre edilecek.  2 hafta içerisinde, Çek Cumhuriyeti'nin Rouska uygulaması, Danimarka'nın Smitte uygulaması, Letonya'nın Apturi uygulaması, İspanya'nın da Radar uygulamasının ulusal programa entegre edilmesi planlanıyor.  Fransa'nın StopCovid uygulaması ise şu an için bu programa uygun değil. 

Bu arada, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda için, teknik olarak uyumlu bir uygulama mimarisine sahip olmasına rağmen, ülke bu yılın sonunda ticaret bloğundan çıkacağı için, İngiltere ve AB'nin  programa dahil olabilmesi için bir anlaşma yapması gerekecek. AB komisyon üyeleri bugün, bu tür uygulamaların, manuel temas takibi gibi diğer önlemlere faydalı bir tamamlayıcı olabileceğini öne sürdü.

Avrupa Birliği Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides yaptığı açıklamada, “Koronavirüs izleme ve uyarı uygulamaları, artırılmış test ve manuel temas izleme gibi diğer önlemleri etkili bir şekilde tamamlayabilir. Tekrar yükselen vakalarla, iletim zincirlerini kırmamıza yardımcı olacak önemli bir rol oynayabilir. Bugün faaliyete geçecek olan ağ geçidi sistemini önemli bir adım olarak görüyoruz ve vatandaşları birbirlerini korumaya yardımcı olmak için bu tür uygulamaları kullanmaya davet ediyorum. "

banner34