banner23

banner26

banner24

banner25

AB'den “Dijital Hizmetler Yasası” hamlesi

Avrupa Birliği teknoloji firmalarına yönelik adil rekabet ortamını sağlamak amacıyla yeni kurallar tasarladığı ve bu tasarının ilerleyen dönemlerde açıklanacağı bildirildi.

TEKNOLOJİ 21.09.2020, 09:27
AB'den “Dijital Hizmetler Yasası” hamlesi
banner34

AB'nin yeni tasarısına göre Avrupa’da pazar dengesi ve daha küçük firmaların çıkarlarını gözeterek  Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa operasyonlarını parçalamaya veya satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlığı içinde olduğu ifade edildi.

AB tasarısına göre 2020'nin son aylarına yakın tasarıyı sunmayı planladığı “Dijital Hizmetler Yasası” ile Facebook ve Twitter gibi şirketlerin sosyal medyada içeriğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini artırmak istediği yetkililer tarafından vurgulandı.

Bununla beraber ABD’nin en büyük teknoloji firmalarının başında, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft geliyor. Bu firmaların satış ortalamaları dörtte birini Avrupa’da gerçekleştirdiği biliniyor.

Zaman zaman bu firmalara göre daha düşük ölçekli teknoloji firmaları ise pazarda daha az pay buluyor. Yeni tasarı ile bu rekabet kurumları arasında dengelerin yaklaşması ön görülüyor.

23°
açık