banner23

banner26

banner24

AB dijital cüzdanlar üzerine çalışıyor

Avrupa Birliği (AB), topluluğa üye ülke vatandaşlarının kullanabileceği, ödeme detaylarının ve verilerinin saklanabileceği dijital bir cüzdan projesi üzerine çalışıyor.

TEKNOLOJİ 02.06.2021, 10:29
AB dijital cüzdanlar üzerine çalışıyor
banner34

Dijital veri güvenliğini sağlamanın dünyada her  geçen gün daha önemli bir hale gelmesi Avrupa Birliği’ni bu konuda harekete geçirdi.

Financial Times’in haberine göre Avrupa Birliği, oluşturalacak dijital cüzdan ile kişilere ait resmi dökümanların yanı sıra özel sektör tarafından sunulan kamusal hizmetlere de tek bir kimlik ile erişilebilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Dünyada bir süredir hız kazanmış ve pandemi dönemi ile doruğa ulaşmış dijitalleşme trendinin bir parçası olarak bazı AB üyesi ülkeler kendi dijital dönüşümlerini sağlamış fakat birlik çapında bir değişim yaşanmamıştı.

Bu yıl içinde dağıtılması hedeflenen dijital cüzdanlara, parmak izi ya da retina doğrulamasıyla giriş yapılabileceği aktarılıyor. Dijital cüzdanların kullanımında zorunluluk ilkesinden ziyade teşvik süreci güdülecek. AB, şirketlerin elde ettikleri verileri pazarlama maksadıyla kullanmasına olanak sağlamayacak. Dijital cüzdanlar vasıtası ile Avrupa Birliği üyesi vatandaşkarın önemli bir dijital güvenlik kazanacağı üzerinde duruluyor.

27°
açık