banner23

banner26

banner24

AB, terör içeriklerini bir saatte internetten kaldıracak

Avrupa Birliği (AB), terörle ilgili paylaşımların çevrimiçi ağlardan bir saat içinde kaldırılmasını içeren yasayı yürürlüğe koydu.

TEKNOLOJİ 08.06.2021, 08:30
AB, terör içeriklerini bir saatte internetten kaldıracak
banner34

Avrupa Birliği, terörle mücadeleyi kuvvetlendirmek adına sanal dünyada yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Euronews’in haberine göre AB, terör söylemi barındıran paylaşımların sosyal medya platformları ya da internet sitelerinden bir saat içerisinde kaldırılmasını öngören yasayı kabul etti. Yeni düzenleme ile AB ülkelerinden ilgili makamların talepte bulunması halinde terör paylaşımının bir saat içerisinde kaldırılması gerekecek.

İçişleri Komiseri Ylva Johansson, düzenlemeyle ilgili olarak, ‘’Terörist içeriğin derhal kaldırılması, teröristlerin saldırıları teşvik etmek ve suçlarını yüceltmek için interneti kullanmalarını durdurmak için çok önemli. Kurbanları ve ailelerini terörle karşı karşıya kalmaktan korumak da aynı derecede önemli.’’ ifadelerini kullandı. AB içinde internet üzerinden hizmet sunan platformlar ve birlik üyesi ülkelerin yasal sürece uyumlu hale gelmeleri için bir yıl süreleri bulunuyor.

Canlı yayınlara müdahale edilecek

Terör suçlarının ya da suça sebep olabilecek faaliyetlerin internet üzerinden yaptıkları canlı yayınlar da yasa kapsamında kabul edilecek. AB ülkelerinin yetkili makamlarının kaldırma taleplerinde gerekçelerin açıkça ortaya konması gerekecek. İlgili taleplere uymayan platformlara ağır cezalar verilebilecek. Cezalar platformun büyüklüğü ile doğru orantılı şekilde olacak ve mali cezalar da toplam cironun yüzde 4’üne kadar çıkılabilecek.

26°
açık