banner23

banner26

banner24

ABD, Çin'in hipersonik denemesinden büyük rahatsızlık duyuyor

ABD, Çin'in ağustos ayındaki hipersonik füze testi olduğu düşünülen hamlesinin bir Sputnik anına çok yakın olduğuna atıfta bulunarak yaşadığı büyük tedirginliği ortaya koydu.

TEKNOLOJİ 28.10.2021, 09:37
ABD, Çin'in hipersonik denemesinden büyük rahatsızlık duyuyor
banner34

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Soğuk Savaş silahlanma yarışını ateşleyen Sovyet uydu fırlatmasına atıf yaparak, Çin'in hipersonik füze testi yaptığı düşünülen hamlesinin bir Sputnik anına yakın olduğunu söyledi.

Mark Milley, Bloomberg News ile yaptığı röportajda Çin'in, ordusunu hızla geliştirdiğini söyleyip, "Gördüklerimiz hipersonik bir silah sisteminin test edilmesiydi ve bu çok önemli bir olaydı. Çok endişe verici. Bu sputnik anı mı bilmiyorum ama oldukça yakın" şeklinde tedirginliğini ifade eden bir açıklamaya yer verdi.

Financial Times, Çin'in ağustos ayında nükleer kapasiteli bir hipersonik füzeyi test ettiğini ve bunun ABD istihbaratını "hayrete düşürdüğünü" dile getirmişti.

ABD tedirginliğini bu şekilde açıklarken Çin, aksini iddia etti ve bir füze denemesinin olmadığını fakat fırlatılan unsurun bir uzay aracı olduğunu açıkladı.

Sputnik'in 1957 Sovyet uydu fırlatması, Sovyetlerin teknolojik yetenekte öne geçtiğinden korkan Amerikalıları harekete geçirerek Soğuk Savaş'ın kıvılcımını yakmıştı. 

28°
açık