banner23

banner24

ABD-Çin teknoloji savaşının sonucu Huawei'de düşüş oldu

ABD yaptırımlarının ağırlığının altında kalmaya devam eden Huawei, şirketin yıllık gelirinin geçen yıla kıyasla üçte bir oranında düştüğünü duyurdu.

TEKNOLOJİ 02.01.2022, 14:21
ABD-Çin teknoloji savaşının sonucu Huawei'de düşüş oldu

Huawei, ABD yaptırımlarından dolayı ciddi bir düşüş yaşadı ve geçen yıla kıyasla şirketin geliri üçte bir oranında düştü.

The Guardian sitesinde yer alan habere göre ABD-Çin ticaret ve teknoloji rekabetinin çapraz ateşin yakalanan Huawei, şirketin bu yılki gelirinin yıllık yüzde 29 düşüşle 634 milyar yuan'a (99,5 milyar dolar) düştüğünü açıkladı.

Huawei'den yapılan açıklamada düşüşün, beklenen tahminlerle uyumlu olduğu kaydedildi. 

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei'nin mikroçipler gibi önemli bileşenleri edinmesini yasakladı ve ayrıca Google'ın Android işletim sistemini kullanmasını engelleyerek şirketi, kendi işletim sistemini oluşturmaya zorladı. Huawei, dünyanın en büyük telekom ağ donanımı tedarikçisi ve bir zamanlar Apple ve Samsung ile birlikte ilk üç akıllı telefon üreticisiydi. Ancak ABD baskısı nedeniyle akıllı telefon sıralamasında oldukça düştü. Huawei yetkilisinin bu açıklamaları ilettiği yeni yıl mesajında, yeni yıldan umutlu olduklarına ilişkin ifadeler de kullanıldı.

banner34