banner23

banner24

ABD, Çin temizliğine devam edecek

ABD, internet dünyasından Çin'i uzaklaştırma konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

TEKNOLOJİ 10.08.2020, 16:45
ABD, Çin temizliğine devam edecek

BBC’nin yaptığı habere göre son zamanlarda TikTok gibi Çin merkezli uygulamaların global olarak yaygınlaşması ABD’yi rahatsız etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz günlerde interneti temizlemek istediğini söyledi. Pompeo’nun “temizlemek” ile asıl kastettiği şey Çin’in etkisini ve Çin merkezli firmaları ABD internetinden kaldırmak. Ancak bu uygulamanın internetin globalliğine zarar vereceği düşünülüyor.

Pompeo; Çin merkezli uygulamaların güvenliği tehdit ettiğini, virüs yaydığını, propaganda amaçlı kullanıldığını ve yanlış bilgilendirme yaptığını söyledi. Ayrıca güvenilemeyecek bu uygulamaların, ABD’nin uygulama mağazalarından kaldırmak istediğini de ifade etti.

ABD'nin "özgürlük" iddiasına ters düştüğü düşünülüyor

Şimdiye kadar vatandaşlarını internet konusunda özgür bırakan ve yıllarca internet erişimini kontrol eden ülkeleri eleştiren ABD şu anda aynısını yapmayı planladığı için eleştiri aldı.

Aler Stamos: WeChat, TikTok'tan daha tehlikeli

Tartışmalar çoğunlukla TikTok üzerinden devam etse de Facebook’un eski güvenlikten sorumlu yöneticisi Aler Stamos’un ifadelerine göre, TikTok korkulması gereken ilk 10 Çin merkezli uygulamadan biri bile değil. Stamos’un esas tehlikeli gördüğü uygulama ise en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WeChat. Stamos’a göre WeChat üzerinden yönetimle alakalı kararlarını konuşan şirketler bile var ve paylaştıkları bilgiler oldukça hassas. WeChat Pompeo’nun da sakıncalı bulduğu uygulamalar arasında bulunuyor.

ABD, Çin'in internet modelini uygulama yolunda

Ancak Çin’i ABD internetinden silmek ve ABD üzerinden Çin etkisini kaldırmak için almak istedikleri bu karar aslında ABD’yi Çin’in internet modeline benzetecek. Zira Microsoft, TikTok’un ABD kolunu satın alırsa internette üç tane TikTok olacak; ABD’nin kullandığı TikTok, Douyin isimli Çin’in kullandığı TikTok ve dünyanın geri kalanının kullandığı TikTok. Yani ABD üzerinden Çin etkisini kaldırmak isterken Çin’in internet modelini uygulamış olacak.

banner34