banner23

banner26

banner24

banner25

ABD çok sayıda Çin şirketini kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, askeri ve gözetleme amaçlarıyla Amerikan teknolojisini kullanan çok sayıda Çin şirketini kara listeye ekledi.

TEKNOLOJİ 19.12.2020, 10:20
ABD çok sayıda Çin şirketini kara listeye aldı
banner34

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, kötüye kullanılan genetik koleksiyon ve analiz veya yüksek teknolojili gözetim yaparak insan haklarını ihlal etme gerekçesiyle çok sayıda Çin şirketini ekonomik kara listeye ekledi. 

Peta Pixel'de yer alan habere göre, içerisinde SMIC gibi Çin'in önde gelen çip şirketlerinin de olduğu 78 şirket ve kişi, kara listeye alındı.

Listeye eklenen şirketlerden biri olan DJI firmasının, üretttiği drone'larla Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Müslümanlarının gözetlendiği bildirildi. Listeye eklenme sebepleri arasında insan hakları ihlalleri gerekçe olarak sunulsa da ABD'nin genel olarak ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket ettiği görülüyor. Nitekim, DJI şirketinin kara listeye alınması gibi bu, Çin menşeli drone şirketlerine karşı alınan ilk önlem değil. 

Çeşitli kısıtlamalar getirilmişti

Engadget tarafından yapılan habere göre, ABD İçişleri Bakanlığı bu yılın başında tüm İHA filosunu casusluk endişelerinden dolayı cezalandırdı. Bunun yanı sıra ABD Adalet Bakanlığı, Çin yapımı drone satın almak için ajans fonu kullanılmasını yasakladı. 

Techspot haber sitesindeki bilgilere göre bu yasaklama işlemleri, Trump hükümetinin, yönetimi tamamen Joe Biden'a bırakmadan önce Çin'e karşı uyguladığı "sert" politika çizgisini sürdürmek için ortaya koyduğu çabalardan biri oldu.

 ABD Ticaret Bakanlığı önceden, Amerikan teknolojilerinin Çin hükümeti tarafından askeri alanda ve gözetleme için kullanılması sebebiyle, Çin şirketlerini ihracat lisansı için başvurmaları için uyarmıştı. Şimdi bu uyarıda ileri giderek onlarca Çin şirketinin Amerikan şirketleriyle veya Amerikan yapımı ekipman kullanan şirketlerle anlaşma yapmasını yasaklamış oldu. 

24°
açık