banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'de açılan davada Zoom 86 milyon dolar cezaya çarptırıldı

ABD merkezli iletişim teknolojisi şirketi Zoom, kullanıcıların mahremiyetini ihlal ettiği ve Facebook, Google ve Linkedin ile paylaştığı gerekçesiyle mahkeme tarafından 86 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

TEKNOLOJİ 02.08.2021, 10:44
ABD'de açılan davada Zoom 86 milyon dolar cezaya çarptırıldı
banner34

Kullanıcı verilerini sosyal medya şirketleri ile paylaşmakla ve video görüşmelerinin güvenliğini sağlayamamakla suçlanan video konferans sunucusu Zoom, ABD'de hakkında açılan davada 86 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Salgınla birlikte büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan ve ücretli üyeliklerden kısa sürede 1 milyar 300 milyon dolar kazanan Zoom hakkında, kullanıcıların mahremiyetini ihlal etmesi ve elde ettiği bilgileri Facebook, Google ve Linkedin ile paylaştığı gerekçesiyle 2020 yılı mart ayında dava açılmıştı.

Hakkında dava açılan şirketin video konferansları izleyebildiği ortaya çıkarken güvenlikle ilgili kullanıcılara yanlış bilgi vermekle de suçlandı. 

Bütün bu iddialar ile büyük bir kullanıcı kitlesini kaybedeceğini düşünen Zoom, 86 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Dava kapsamında yer alan üyeler üyelik türüne göre üyelik ücretinin yüzde 15’ini ya da 25 dolardan hangisi büyükse onu geri alacak.

Zoom'un hukuk masrafları için de 21 milyon dolar ödemesi isteniyor.

17°
parçalı az bulutlu