banner23

banner24

ABD'de bazı eyaletler META için soruşturma başlattı

ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi eyaletlerden oluşan bir grup; eski bir Meta (Facebook) çalışanının şirkete bağlı sosyal medya uygulamalarının çocuklara zarar verdiğinin bilindiğine dair ifade vermesinin ardından şirket hakkında soruşturma başlattı.

TEKNOLOJİ 19.11.2021, 12:41
ABD'de bazı eyaletler META için soruşturma başlattı
banner46

Eski bir Meta (Facebook) çalışanının şirketle ilgili ortaya attığı ifadelerin yankıları devam ediyor.

Eski çalışan, Meta'ya bağlı Instagram'ın çocuklara zarar verdiğini bildiğine dair ifade vermesi üzerine ABD'de bir grup eyalet tarafından şirkete soruşturma açıldı.

Demokrat ve Cumhuriyetçi bazı eyaletler tarafından açılan soruşturmanın Instagram'ın çocukları nasıl hedef aldığını ve potansiyel risklerini araştırmak için olduğu belirtildi.

Başlatılan soruşturma üzerine Meta'dan söz konusu iddiaları reddeden açıklamalar yapılırken; soruşturmayı duyuran Demokrat Partili Massachusetts Başsavcısı Maura Healey, "Facebook veya Meta, Instagram'ın gençler arasında depresyon, yeme bozuklukları ve intiharla bağlantılı olduğunu biliyor. Herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini belirleyeceğiz ve kötüye kullanımı tamamen sonlandıracağız." şeklinde konuştu.

Meta ile ilgili Cumhuriyetçi Nebraska Başsavcısı Doug Peterson ve New York Başsavcısı Letitia James da değerlendirmelerde bulundu.

Doug Peterson, şirketlerin çocukları daha uzun ekran süresi etkileşimi ve veri çıkarma için manipüle ettiğini iddia ederken; New York Başsavcısı Letitia James sosyal medya platformlarının son derece tehlikeli ve gençlerde hem fiziksel hem de zihinsel zarara neden olduğunun kanıtlandığını söyledi.

Meta ile ilgili pek çok detayı kamuoyu ile paylaşan eski çalışan Frances Haugen, çıktığı bir programda şirket içi belgeleri Wall Street Journal'a ve federal birimlere sızdırdığını ifade etmişti.

Meta'nın, nefreti ve yanlış bilgiyi nasıl büyüttüğünü gösterdiğini söyleyen Haugen, şirketin 6 Ocak'ta yaşanan kanlı Kongre baskınına da önayak olduğunu ifşa etmişti.

banner34
16°
açık