banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'de beyin çipi denemesi başladı

Felçli hastaların düşünce yoluyla günlük hayatlarına devam edebilmesini sağlayan beyin çipleri üzerinde yapılan denemeler Avustralya'nın ardından ABD'de de başladı.

TEKNOLOJİ 09.05.2022, 09:45
ABD'de beyin çipi denemesi başladı
banner34

Düşünce yoluyla günlük hayatı kolaylaştırabilecek bir çip teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar kesintisiz devam ediyor.

Özellikle felçli hastaların günlük hayattaki çok sayıda işi yapabilmesine imkan tanıyan beyin çipi teknolojisi üzerinde yapılan çalışmalar, Avustralya'nın ardından ABD'de başladı.

ABD'nin New York eyaletindeki bir hasta üzerinde beyin çipi denemeleri başladı. Bu denemenin başarılı olması durumunda cihazın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onayına sunulması bekleniyor. Süreç planlandığı gibi gittiği takdirde ise birkaç yıl içinde cihaz piyasaya sürülebilecek.

E-posta gönderebilme, alışveriş yapabilme ve hatta düşünceleri yazıya dökebilme gibi günlük aktiviteleri yapmaya yardımcı olacak çip, engelli bireylerin umudunu artırıyor.

Avustralya merkezli Synchron şirketi tarafından üretilen çip ile Avustralya'daki bir ALS hastası daha önce düşünce yoluyla bir tweet atabilmişti.

24°
açık