ABD'den Qualcomm'a Huawei onayı

ABD yönetimi tarafından yaptırımlara rağmen Qualcomm firmasının Huawei'ya 4G çipi satması için onay verildi.

TEKNOLOJİ 17.11.2020, 14:57
ABD'den Qualcomm'a Huawei onayı

Qualcomm firmasından yapılan açıklamaya göre firma, Trump yönetiminden çıkan "ABD menşeli şirketlerin Huawei ile iş yapmaması" kararından muaf oldu. Yapılan açıklamada hangi ürünlerin satışına onay verildiğine dair bilgi verilmedi. 

The Verge'ün haberine göre, Qualcomm'dan yapılan açıklamada, Huawei'ye satılacak ürünlerin mobil cihazlarla ilgili olduğu da belirtildi. Aynı zamanda bu izin 4G çipleri kapsasa da  5G çipler için geçerli olup olmadığı henüz netleşmedi.

ABD menşeli teknoloji şirketlerinin Huawei ile iş yapmasının yasaklanması, 2019'un mayıs ayına kadar tarihleniyor. Beyaz Saray 2019'da yasaklama kararını, Çin menşeli Huawei şirketini "ulusal güvenlik" tehdidi olarak görmesinden dolayı karara bağlamıştı. Ardından 2020'nin mayıs ayında ABD Ticaret Bakanlığı ihracatta çeşirli kısıtlamalar getirmişti. Bu kısıtlamalardan biri de şirketlerin Huawei'ye satış yapabilmek için lisans alması oldu. En son verilen kararda, yarı iletkenlerin Huawei'ye satılabileceği ama 5G için bu iznin geçerli olmadığı bildirilmişti.

parçalı bulutlu