banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'li hava yolu şirketlerinin uyarısıyla 5G'ye geçiş ertelendi

ABD'nin en büyük telefon şirketlerinden AT&T ve Verizon, hava yolu şirketlerinin uyarı mektubundan sonra 5G hizmetlerine geçişi ertelemeyi kabul etti.

TEKNOLOJİ 19.01.2022, 11:57
ABD'li hava yolu şirketlerinin uyarısıyla 5G'ye geçiş ertelendi
banner34

Hizmete girmesi beklenen 5G teknolojisi havacılık sektöründe büyük krizlere kapı aralamaya başladı. 

BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'nin dev telefon şirketlerinden AT&T ve Verizon, ABD'li hava yolu şirketlerinin uyarı mektubundan sonra bazı havaalanlarında yeni 5G hizmetlerine geçişi erteledi.

Erteleme kararına yönelik AT&T ve Verizon'dan konuya ilişkin açıklamalar geldi.

ABD'li havayolu şirketlerinin 5G sinyallerinin uçakların navigasyon sistemlerini olumsuz etkileyeceği konusunda bir uyarı mektubu göndermesinin ardından AT&T, "belirli havaalanı pistlerinin etrafındaki sınırlı sayıda kulede" sunumu "geçici olarak" ertelediğini söyledi.

Federal Havacılık İdaresi'nin çok sayıda ülkede güvenli bir şekilde başlatılan servisi yapamamasından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını kaydeden AT&T şirketi açıklamasında, 5G hizmetinin başlamasını planlamak için "iki yılı" olduğuna dikkat çekti.

Verizon ise yaptığı açıklamada 5G ağını havaalanları çevresinde gönüllü olarak sınırlamaya karar verdiğini kaydetti.

Havayolu şirketlerinden uyarı mektubu

ABD'de 19 Ocak'ta devreye sokulması planlanan C-Bandı spektrumlu 5G kablosuz sinyal servisinin havacılık sektöründe büyük bir krize neden olabileceği konusunda uyarı mektubu gönderen American, Delta, United ve Southwest havayolu şirketleriyle UPS ve FedEx Express gibi kargo şirketlerinin temsilcileri; ilgili makamlara yolladıkları mektupta yeni C-Bandı spektrumlu 5G'nin havalimanlarının yakınlarında hizmete alınmamasını talep etmişti.

Şirket temsilcileri gönderdikleri mektupta; 5G'nin büyük havalimanlarında uçuşlara hazır hale getirilmeden devreye girmesi halinde büyük felaket yaşanacağı ve çok sayıda geniş gövdeli uçağın kullanılamayacağı, on binlerce yolcunun mağdur olacağı ve tedarik zincirinin bozulacağı konusunda telekomünikasyon devlerini uyarmıştı.

Şirketler, uçakların navigasyon sistemlerini etkileyecek olan 5G'nin büyük havalimanı pistlerinin 3,2 kilometre yakınındaki bölgelerde devreye girmemesini istemişti.

17°
açık