banner23

banner26

banner24

ABD'li teknoloji şirketleri başkanlık seçimleri için birleşti

ABD'nin önde gelen teknoloji şirketleri yaklaşan başkanlık seçimleri için birleşti. Birlikteliğin ana hedefi, başkanlık seçimlerine müdahale edilmemesini sağlamak olarak belirlendi.

TEKNOLOJİ 13.08.2020, 16:23
ABD'li teknoloji şirketleri başkanlık seçimleri için birleşti
banner34

ABD'de başkanlık seçimleri kasım ayında gerçekleştirilecek. Microsoft, Google, Facebook ve Twitter şirketleri seçimin müdahalesiz gerçekleşmesi için birlikte hareket etme kararı aldı. 

Şirketler devlet kurumlarıyla beraber çalışacak

Seçimin tehlikeye girmemesi için ortak çalışma kararı alan şirketler, FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi güvenlikten sorumlu devlet kurumlarıyla beraber hareket edecek. Koalisyon grubu 4 şirketle sınırlı kalmadı. LinkedIn, Pinterest, Reddit, Verizon Media ve Wikipedia da bu çalışmaya dahil oldu.

 

Çalışma kuralları belli değil

ABD seçimleri adına ilk kez oluşturulan bu ortaklığın, ne şekilde bir yol izleyeceği ise henüz netleşmedi. Doğru olmayan bilgilerle mücadele sırasında izleyecekleri kural silsilesi belirsizliğini koruyor. Twitter geçtiğimiz günlerde artık platformunda siyasi reklamlara yer vermeyeceğini açıklamıştı. Facebook ve Instagram'ın da siyasi reklamlar konusunda Twitter ile aynı yolu izleyeceği biliniyor.

Henüz adı belli olmayan koalisyonun sözcüsü konuyla ilgili, "Yaklaşan seçime hazırlanırken, seçimin bütünlüğünü korumakla görevli ABD hükümet kurumlarıyla düzenli olarak bir araya geliyoruz. Seçim konusunda tetikte olmaya ve devlet kurumlarıyla yakın ilişkliler kurmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

26°
az bulutlu