banner23

banner24

ABD'nin sözde terörle mücadelesi teknoloji devlerine milyar dolarlar kazandırdı

11 Eylül saldırılarının 20’nci yıldönümünde yayınlanan “Savaş Satan Büyük Teknoloji Şirketleri” isimli rapora göre ünlü teknoloji şirketleri, sözde teröre karşı savaş kapsamında ABD'nin askerî ve sivil kurumlarıyla yaptığı sözleşmeler aracılığıyla milyarlarca dolar kazanç elde etti.

TEKNOLOJİ 12.09.2021, 16:10
ABD'nin sözde terörle mücadelesi teknoloji devlerine milyar dolarlar kazandırdı
banner46

ABD'nin sözde terörle mücadelesinin büyük teknoloji şirketlerinin servetine servet kattığı ortaya çıktı.

11 Eylül'ün 20'nci yıl dönümü dolayısıyla ortaya konan çalışmalardan birisi de "Savaş Satan Büyük Teknoloji Şirketleri” isimli rapor oldu. ABD’deki üç araştırma grubu tarafından yayınlanan bu rapor önemli bir detayı ortaya koydu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre rapordaki detaylar, ABD'nin 2004'ten bu yana Amazon, Facebook, Google, Microsoft ve Twitter ile çok sayıda sözleşme imzaladığını ortaya çıkardı. İmzalanan sözleşmelerin öncelikle terörizmle savaşın merkezinde yer alan kurumlarla yapıldığı belgelendi.

Raporda ayrıca, yine 2004'ten bu yana, büyük teknoloji şirketlerinin hizmetlerine yönelik, özellikle Pentagon ve İç Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen taleplerde büyük bir artış görüldüğü sunuldu. 

Savunma sanayiinin dijitalleşmesiyle GPS yazılımına talep arttı 

Savunma sanayii sektörünün dijitalleşmesinin artmasına paralel olarak bulut bilişim ve GPS yazılımına olan talep de 2001 yılından bu yana ABD askeri ve istihbarat teşkilatları tarafından artmış durumda.

Action Center on Race & the Economy (Irk ve Ekonomi Eylem Merkezi) (ACRE), sosyal adalet savunucuları MPower Change ve LittleSis tarafından yayınlanan rapora göre, sadece Savunma Bakanlığı tarafından, 2004'ten bu yana büyük teknoloji şirketlerinin sözleşmeleri için 43.9 milyar dolar harcandı.

Raporda, büyük teknoloji şirketleriyle yapılan sözleşmelere en fazla harcama yapan beş ajanstan dördünün dış politika için çok önemli veya terörle savaşın doğrudan bir sonucu olarak kurulmuş olduğu belirtildi.

Rapora göre büyük teknoloji şirketleriyle yapılan sözleşmelere en fazla harcama yapan ilk beş federal kurumdan dördü dış politikanın merkezinde yer alıyor ya da teröre karşı dünya bazında bir savaş sonucu olarak kuruldu 

Rapor, sözleşme yapan şirketler arasında Amazon ve Microsoft'un  son bir kaç yıldır öne çıktığını belirtirken, Amazon'un 2019'da 2015'e kıyasla yaklaşık beş kat,  Microsoft'un ise sekiz kat daha fazla federal sözleşme ve alt sözleşme imzaladığını kaydetti. 

Haberde rapordaki verilerin, kullanıcıların ABD hükümet sözleşmelerini görüntülemesine imkan sağlayan çevrimiçi bir platform olan Tech Inquiry'den alındığı belirtildi.

banner34
19°
az bulutlu