banner23

banner24

ABD Ordusu, veri analizi için iki yeni süper bilgisayar aldı

ABD Ordusu, askeri şubelerinde bu tür hizmetleri talep eden müşterilere yanıt olarak veri analizi yeteneklerini artırmak için iki yeni süper bilgisayar aldı.

TEKNOLOJİ 24.08.2020, 10:46
ABD Ordusu, veri analizi için iki yeni süper bilgisayar aldı

ABD Ordusu İstihkam Teşkilatı (The U.S. Army Corps Of Engineers), Kolorado merkezli Liqid şirketi ile yaklaşık 32 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. Savunma Bakanlığı’ndan 11 Ağustos’ta yapılan duyuruya göre bilgisayarlar, Ordu Araştırma Laboratuvarı (the Army Research Laboratory)’nın Aberdeen Proving Ground, Maryland’deki DoD Süper Hesaplama Kaynak Merkezi'ne (DoD Supercomputing Resource Center) kurulucak.

Merkezin müdürü Matt Goss, model oluşturma konusunda yardım isteyen tüm silahlı hizmetlerdeki ofislerin öncelikle kaynak merkezine geldiklerini, ancak son zamanlarda kaynak merkezinin toplu veri analitiği hizmetleri taleplerinde ani bir artış olduğunu söyledi.

Yüksek Performanslı Bilgi İşlem Modernizasyon Programı (The High Performance Computing Modernization Program) veya HPCMP, Savunma Bakanlığı’nın araştırma, geliştirme, test ve değerlendirme topluluğuna gelişmiş bilgi işlem yetenekleri sağlıyor.

İki yeni süper bilgisayaran alınması, HPCMP’nin süper hesaplama özelliğine ek 15 petaFLOP ( bilgisayar hızı ölçü birimi) ekleyecektir. HPCMP’nin süper hesaplama kapasitesi artık toplamda 82 petaFLOPS.

Goss, C4ISRNET’e verdiği bir röportajda ‘‘Son derece yüksek performanstan bahsediyoruz, son derece ve en iyisinden. Kelimenin tam anlamıyla, endüstrinin sunduğu en ileri teknolojinin bir kısmı bu makinede yer alıyor’’dedi.

Yeni yeteneklere olan talebin yüksek olduğunu, ancak yeni yeteneklerin teslimini bekleyen herhangi bir projenin adını vermeyi reddettiğini ekledi. Yeni teknolojinin amacı, HPCMP’nin iş yükünü genişletmesine olanak sağlıyor.

HPCMP’nin haberine göre, yeni süper bilgisayarların 2021 mali yılının ortalarında kullanıma hazır olması bekleniyor.

banner34