banner23

banner24

ABD Temsilciler Meclisi'nden teknoloji şirketlerine yaptırım çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi aralarında İsrailli NSO Group ve BAE'li DarkMatter'in olduğu birçok teknoloji şirketlerine yaptırım çağrısında bulundu.

TEKNOLOJİ 15.12.2021, 19:50
ABD Temsilciler Meclisi'nden teknoloji şirketlerine yaptırım çağrısı

ABD Kongresi üyeleri, hazine ve dışişleri bakanlıklarını bazı yabancı şirketlere yaptırım uygulamaya çağırdı.

Al Khaleej'in haberine göre ABD'nin yaptırım uygulanmasını istediği şirketler arasında İsrail'e ait casus yazılım şirketi NSO ve BAE şirketi DarkMatter da bulunuyor. ABD Kongresi, bu şirketleri "otoriter" rejimlerin insan hakları ihlallerinde bulunmasına yardım etmekle suçlayarak, gerekli adımların atılması konusunda hazine ve dışişleri bakanlıklarını göreve çağırdı.

Askeri düzeyde casus yazılımlar üreten firma NSO Group, Kasım ayında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alınmış ve kararın ardından NSO Group'un hisseleri yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zarara uğramıştı.

Ayrıca Kasım ayında yine  Biden yönetimi, NSO Group ile yapılacak ihracata yeni biri limit getirileceğini açıklamış ve dünyanın en kötü şöhretli kiralık 'hacker' şirketi NSO Group tarafından sağlanan araçların uluslarötesi baskıyı idare etmek için kullanıldığı belirtilmişti.

Kongre'nin yakın zamanda yaptırım için hazırlanan listeyi genişletebileceği ve Avrupa da dahil olmak üzere müttefik ülkelerden dahi şirketlerin listeye dahil olarak yaptırımlara maruz kalabileceği belirtiliyor.

banner34