banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, Türkiye'den Dijital Hizmet Vergisi'nin kaldırılmasını talep etti

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai online görüşme gerçekleştirdiği Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan ABD'li şirketleri etkileyen Dijital Hizmet Vergisi'nin kaldırılmasını talep etti.

TEKNOLOJİ 27.08.2021, 14:16
ABD, Türkiye'den Dijital Hizmet Vergisi'nin kaldırılmasını talep etti
banner34

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş arasında Dijital Hizmet Vergisi'nin kaldırılmasına yönelik online bir görüşme gerçekleştirildi.

HaberTürk'ün verdiği bilgilere göre, görüşmenin detaylarına ilişkin ABD Ticaret Temsilciliği'nin sitesinden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Katherine Tai, Bakan Muş'tan ABD teknoloji şirketlerine uygulanan Dijital Hizmet Vergisi'nin kaldırılmasını talep etti.

İki ülke arasındaki ticaretin güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilen açıklamada "Temsilci Katherine Tai, Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li şirketlerin piyasa erişiminin artırılması gibi ortak çıkarların olduğu alanları tartıştı. Bunun yanında Dijital Hizmet Vergisi etrafındaki sorunların çözümü için çok taraflı görüşmelerin en uygun ortamı sağladığını belirtti. Tai, bireysel olarak uygulanan Dijital Hizmet Vergilerinin OECD ve G20'deki süreçlerle bağlantılı olarak kaldırılmasının ABD için kritik öneme sahip olduğunu bildirdi." ifadeleri yer aldı.

Ticaret Bakanlığı'nın resmî sitesinden de yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"25 Ağustos'ta gerçekleşen görüşmede, Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliğine vurgu yapıldı. Görüşmede, yakın ortaklar olarak ticaret hedefini çok daha yukarılara çıkarmak gerektiği hususunda mutabık kalınırken iki tarafın da birbirlerinden pazara giriş başta olmak üzere birçok alanda beklentileri olduğu ifade edildi.
 
Bakan Muş, bu kapsamda ortak bir çalışma grubu kurulmasını önererek, ABD Ticaret Temsilcisi Tai'yi Türkiye’ye davet etti. Muş, çelik sektöründe Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde yürütülen istişare süreçlerine işaret ederek Türkiye'ye ilave tarifeler getirmemesi ve ABD tarafından çelik sektöründe uygulanan ek vergilerin kaldırılması konusundaki taleplerini iletti.
 
2021 yılı sonu itibarıyla 25 milyar dolara ulaşması beklenen ikili dış ticaret hacminin daha da yukarı çıkarılması için ABD ile ikili ve çok taraflı platformda beraber çalışmaya devam edileceğini vurgulayan Muş, Türkiye'nin ABD ekonomisini eyaletler bazında analiz ederek, çok daha önemli hedefleri gerçekleştirmeyi arzuladığını bildirdi.
 
Bakan Muş ve Tai, ikili diyaloğun artırılarak sürdürülmesi ve iş birliğinin değişik alanlarda genişletilmesi hususunda mutabık kaldı."

16°
parçalı az bulutlu