banner23

banner26

banner24

ABD ve İngiltere 5G ağında Huawei’yi istemiyor

Uluslararası Çin karşıtlığı çabaları gün geçtikçe artmaya başladı. ABD ve İngiltere'nin 5G ağındaki muhalif tutumu bu çabaların arasına eklendi.

TEKNOLOJİ 24.07.2020, 17:24
ABD ve İngiltere 5G ağında Huawei’yi istemiyor
banner34

Muhafazakar grupların desteklediği uluslararası Çin karşıtlığı son zamanda ivme kazandı.

Bu grupların içerisinde Henry Jackson Society (HJS) ile bağları olan Çin Parlamentolararası İttifakı (IPAC) ve eski Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi İstihbarat Daimi Seçilmiş Komitesi üyesi Mike Rogers tarafından yönetilen 5G Action Now da var.

IPAC, kendisini Çin’in insan hakları ihlallerine ve artan sert girişimlerine karşı olan Avam Kamarası Üyeleri olarak tanıtıyor. IPAC aynı zamanda HJS’in iletişim yöneticisiyle de çalışıyor.

HJS, İslam ve göçmen karşıtı duruşlu bir grup olarak biliniyor. HJS bağışçılarını açıklamamasına rağmen çeşitli kuruluşların yaptığı finansal açıklamalara göre bazı bağışçıları tahmin ediliyor.

ABD’de bilinen iki HJS bağışçısı aynı zamanda İsrail destekçisi bir lobi grubu olan Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi'ne de destek sağlıyor. İngiltere’de bilinen HJS bağışçılarından biri aynı zamanda Muhafazakar partiye, bilinen diğer HJS bağışçısı ise IPAC eş başkanı tarafından kurulan Sosyal Adalet Merkezi’ne de destek sağlıyor.

Mike Roger’ın kurduğu 5G Action Now, Huawei’in uluslararası alanda 5G ağını genişletmesini engellemeye çalışıyor. 5G Action Now şu anda Red Curve firmasının bir alt kuruluşu ile birlikte çalışıyor. Ayrıca Red Curve firması, 2016 seçimlerinde Donald Trump ile birlikte çalışmıştı.

5G Action Now hareketinin lobi ekibi içerisinde eski Cumhuriyetçi partinin yaverleri, eski bir Beyaz Saray yaveri ve Trump’ın başkanlık seçimi için çalışmış olan bir kişi daha bulunuyor.

Mike Roger, haziran başında İngiltere’nin Savunma Komitesi ile konuşmuştu. Temmuz ayında ise Boris Johnson, Huawei’in İngiltere 5G ağına girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

25°
açık