banner23

banner31

banner24

ABD, Xiaomi'yi kara listeye aldı

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiamoi, ABD tarafından beklenmedik bir şekilde kara listeye alındı.

TEKNOLOJİ 15.01.2021, 11:23
ABD, Xiaomi'yi kara listeye aldı

ABD yönetimi Xiaomi’yi, Huawei’ye benzer bir şekilde ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğü için kara listeye aldı. Amerika, dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerini Çin ordusuyla bağlantılı olduğu düşüncesiyle kara listesine dokuz şirketi daha ekledi.

ABD tarafından alınan bu karar ile birlikte, Amerikalı iş adamlarının kara listeye giren şirketlere yatırım yapması kısıtlanıyor. Şirketlerin, Amerikalı yatırımcıları Kasım 2021’e kadar kara listedeki firmalardan varlıklarını elden çıkarmaya zorlayan yeni bir ABD yatırım yasağına tabi tutulması bekleniyor.

Amerika’nın, Xiaomi'ye uyguladığı bu yaptırım Huawei ve DJI’den farklı olarak, ABD teknolojisini lisans olmadan ithal edebileceği anlamına geliyor. ABD yeni başkanı Joe Biden'ın göreve gelmesiyle birlikte eski yönetimin kararlarının bozulacağı düşünülüyor.

Akıllı telefon üreticisi Huawei ile Xiamo’nin bulunduğu liste birbirinden farklı özellikler taşıyor. ABD aldığı kararlar doğrultusunda Huawei, DJI, SMIC gibi aralarında büyük şirketlerin olduğu 60’tan fazla şirketi kara listesinde bulunduruyor.

Çinli şirketlere Huawei'den destek gelmişti

Huawei Ceo’su Richard Yu’nun daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Çinli telefon üreticileri için Google işletim sistemlerini engellemesi durumunda, kendi işletim sistemleri olan HarmonyOS kullanabileceğini ve böylelikle Google Mobil Hizmetleri'nin bağımlılıklarından kurtulacaklarını söylemişti.

17°
parçalı bulutlu