banner23

banner26

banner24

ABD'de Facebook'a yönelik dava reddedildi

ABD'de federal hükümet ve eyaletlerin büyük çoğunluğunun Facebook'a yönelik açtığı tekelcilik karşıtı dava federal bir yargıç tarafından reddedildi.

TEKNOLOJİ 29.06.2021, 10:12
ABD'de Facebook'a yönelik dava reddedildi
banner34

ABD Bölge Yargıcı James Boasberg, Washington'da sosyal medya devi Facebook'a karşı Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve 46 eyaletin başsavcıları tarafından Aralık 2020'de açılan davaların reddedilmesi taleplerini kabul etti.

TRT Haberin haberine göre Yargıç Boasberg, FTC'nin davasının "yasal olarak yetersiz" olduğunu, çünkü Facebook'a karşı tekelleşme iddialarını desteklemek için yeterli iddiayı savunmadığını dile getirdi.

Boasberg, iddiaları getirmek için çok uzun süre beklemesini ret gerekçesi olarak gösterse de yargı yolunun tamamen kapanmadığını, yenilenmiş bir dava başvurusunda bulunmak için 30 gün süre verdiğini de belirtti.

Amerikan medyasında söz konusu red kararının, büyük teknoloji devlerinin piyasayı yasadışı şekilde tekelleştirdikleri iddialarına net bir darbe indirdiğine yer verildi.

Eyaletler ve Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan davalarda, Facebook'un Instagram'ı 2012'de 1 milyar dolara ve WhatsApp'ı 2 yıl sonra 19 milyar dolara satın almasının sosyal ağdaki rekabete zarar verdiğine işaret ediliyordu.

Davacı taraf, Facebook'un iki uygulamayı kapatması ve şirkete gelecekteki anlaşmalarda yeni kısıtlamalar uygulanması gerektiğini savundu.

26°
açık