banner23

banner26

banner24

banner25

ABD’de Trump’ın TikTok kararına federal yargıç itirazı

ABD başkanı Trump’ın Çin menşeli sosyal medya aracı TikTok’un cihazlara indirilmesini yasaklamasına ABD federal yargıcından itiraz geldi.

TEKNOLOJİ 09.12.2020, 10:36
ABD’de Trump’ın TikTok kararına federal yargıç itirazı
banner34

ABD'de 39.5 milyon kullanıcısı olduğu düşünülen Tiktok’un kullanılmasının Donald Trump tarafından yasaklanmasına karşı Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Carl Nichols’dan itiraz geldi.
Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Carl Nichols, açıkladığı kararda, Ticaret Bakanlığı’nın TikTok uygulamasının yasaklanmasına dair kararına "ileri gitmiş olabileceği" gerekçesiyle itirazda bulundu.
Mahkemenin itirazıyla ABD’nin Tik Tok uygulamasına yapmayı düşündüğü ekonomik yaptırımların önüne geçilmiş oldu.

Trump'ın TikTok ile savaşı

Donald Trump, 3 Ağustos’ta, TikTok’un ABD’deki kolunun bir Amerikan şirketine satılmadığı sürece 15 Eylül’de yasaklayacağını açıklamıştı. 6 Ağustos’ta ise ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle ABD’li kişi ya da kuruluşların TikTok ve Çinli diğer bir marka olan WeChat’i kullanmamaları yönünde 2 kararname imzalamıştı.

TikTok’u güvenli bulmayıp Çin’in kontrolünden çıkmasını ve bir ABD’li şirkete bağlanmasını isteyen Trump, TikTok’un sahibi olduğu ByteDance şirketinin ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik bir kararname imzalamıştı.

Bu dönemde ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok’u almak isteyen ABD’li şirket Microsoft, gerekli görüşmelerde bulunmuştu; fakat ABD operasyonlarının Microsoft'a satılmayacağı belli olmuş ve ByteDance Oracle ile anlaşmıştı.

TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle ABD Ticaret Bakanlığı 18 Eylül’de bir duyuruda bulunmuştu. Duyuru 20 Eylül’den itibaren Tiktok’un indirilmesinin yasaklanmasını içeriyordu. TikTok'un ABD'deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmanın imzalanacağının duyurulmasıyla yasak 27 Eylül’e ertelenmişti. Bu karar, yürürlüğe girmeden saatler önce Washington’da federal bir mahkeme yasağı geçici olarak durdurmuştu.

ABD’de TikTok belirsizliği sürecek gibi gözüküyor.

29°
açık