banner23

banner26

banner24

banner25

ABD’den teknoloji devlerinin tekelleşmesine karşı yasa hazırlığı

ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki Amazon, Google gibi teknoloji devlerinin tekelleşmesini engellemek geçmek için şirketleri bölmeye yönelik bir yasa hazırlıyor.

TEKNOLOJİ 14.06.2021, 08:45
ABD’den teknoloji devlerinin tekelleşmesine karşı yasa hazırlığı
banner34

ABD siyaseti, devetlerden bile güçlü hale gelip gelmedikleri tartışılan teknoloji devlerinin tekelleşmesini engelleme çabası içerisinde. 

WSJ’nin haberine göre, hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi mensupları Amazon, Apple, Google gibi devasa büyüklüklere ulaşmış teknoloji şirketlerini bölmeye yönelik bir yasa hazırlıyor.     

Yasanın kabul edilmesi halinde, ABD’nin ve dünyanın en büyük şirketleri olan Amazon, Google, Facebook, Apple gibi teknoloji şirketlerinde önemli değişiklikler meydana getireceği aktarılıyor. 

ABD merkezli teknoloji devleri bulundukları sektörlerde tekel haline gelmeleriyle eleştiriliyorlardı. Daha önce; Amazon, Apple, Google ve Facebook'un CEO'ları Jeff Bezos, Tim Cook, Sundar Pichai ve Mark Zuckerberg, Kongrede tekelleşme konusunda rekabet alt komitesinin karşısına çıkarak ifade vermişti.

23°
açık