banner23

banner26

banner24

banner25

ABD’nin yeni uydu takımı tamamlanıyor

Lockheed Martin şirketi tarafından 6'ncı Son Derece Yüksek Frekans (AEHF) uydusunun testi tamamlandı. ABD Hava Kuvvetleri 6’ncı AEHF uydusunu 2020 sonunda devraldığında, AEHF uydu takımını tamamlamış olacak.

TEKNOLOJİ 17.09.2020, 18:26
ABD’nin yeni uydu takımı tamamlanıyor
banner34

Lockheed Martin 15 Eylül tarihinde altıncı Gelişmiş Son Derece Yüksek Frekans (AEHF) uydusunun On-Orbit Testlerinin (OOT) tamamlandığını ve 2020 yılının sonunda ABD Uzay kuvvetlerine teslim edilmeye hazır olacağını açıkladı. Testi tamamlanan uydu, fırlatılan altıncı AEHF oldu.

C4ISRNET’in haberine göre, Lockheed Martin’in direktörlerinden Erik Daehler, başarılı OOT sonuçlarının uzay aracı performans gerekliliklerinin karşılandığını ve uydunun kontrolünün 2020 yılının sonuna kadar ABD Uzay Kuvvetleri’ne devredileceğini söyledi.

Özellikleri eski sistemin çok üzerinde

Tamamlanan altıncı AEHF yeni bir sinyal bozma karşıtı (anti-jamming) haberleşme uydusu takımını tamamlamış oldu. Yeni uydu takımı MILSTAR uydu takımının yerine geçecek.

Her bir AEHF’nin kapasitesi tüm eski sistemin üç katı kadarken tüm AEHF uydu takımı ise toplamın on katı kadar verim sunuyor.

AEHF uydu sistemi yüksek öncelikli görevler için tasarlandı. AEHF uyduları aynı zamanda Kanada, İngiltere, Avustralya ve Hollanda’nın içinde bulunduğu ABD’nin uluslararası partnerine de servis sunacak.

5’inci AEHF uydusu şubat ayında Uzay Kuvvetleri tarafından devralınırken, 6’ıncı AEHF uydusu martın sonunda Uzay Kuvvetleri tarafından fırlatıldı.

Mart ayında Uzay Kuvvetleri gelecek nesil sinyal bozma karşıtı uydu sistemi olan Korumalı Taktiksel SATCOM (PTS) geliştirmesi için Lockheed Martin ile 685 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

19°
açık