banner23

banner26

banner24

Airbus gezegenler arası kargo aracı yapacak

European Space Agency ve Airbus, ilk gezegenler arası kargo aracını üretecek.

TEKNOLOJİ 06.08.2020, 07:21
Airbus gezegenler arası kargo aracı yapacak
banner34

NASA’nın yeni uzay araştırma aracı olan Perseverance, 30 Temmuz 2020 tarihinde Mars’ın yüzeyine inme hedefi ile fırlatıldı. NASA’nın internet sitesine göre Perseverance’ın Mars yüzeyine iniş tarihi 18 Şubat 2021 olarak gözüküyor. Perseverance, Mars yüzeyinden toprak ve kaya parçası toplayacak. BBC News tarafından yapılan habere göre Airbus’ın yapacağı araç, Perseverance’ın toplayıp paketleyeceği örnekleri Dünya’ya getirecek.

Örnekler Mars’ın gizemini çözmek için kullanılacak

Airbus’ın yapacağı uzay aracı Mars’ın yüzeyinden teslim alacağı yaklaşık bir top büyüklüğündeki paketi Dünya’ya getirecek. Top boyutundaki paket Amerika’nın çöllerine düşmek üzere Dünya’nın atmosferine bırakılacak. Getirilen örneklerin ise Mars’ta yaşamın var olup olmadığını araştırmak için kullanılacağı söyleniyor.

Maliyetli bir proje

Amerika ve Avrupa ortak yapımı olan bu projenin uygulanmasının tamamlanması için yaklaşık on yıllık bir süreç ve milyarlarca dolar gerekiyor.

European Space Agency (Esa) Direktörlerinden Dr. David Parker’ın BBC News’a yaptığı açıklamada Airbus’ın yapacağı araç için “ilk gezegenler arası kargo aracı” ifadesini kullandı.

European Space Agency ve Airbus arasındaki anlaşmaların eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

26°
açık