banner23

banner24

Almanya, sosyal medya platformlarına daha sıkı denetim getiriyor

Almanya Adalet Bakanı, Amerika’daki ayaklanmanın ardından Avrupa ülkelerindeki demokrasiye engel olunmaması adına sosyal medya platformlarına daha fazla yükümlülük getirileceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 08.01.2021, 12:57
Almanya, sosyal medya platformlarına  daha sıkı denetim getiriyor
banner46

Amerika’da Donald Trump yanlılarının Washington’daki kongre binasına saldırmalarıyla çıkan şiddetli çatışmalardan sonra sosyal medya platformaları bir kez daha tartışma konusu haline geldi.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, internet ortamının daha fazla kontrol edilmesi gerektiğini belirterek “Biz Avrupa'da, seçimleri koruma altına almak, insanların birbirine kışkırtıcı ifadelerin kullanmasını engellemek ve yalanlarla komplo teorisi oluşturanlara karşı kararlı bir biçimde mücadele edebilmek için internet platformlarına sorumluluk yükleyeceğiz. Bu konu her şeyden daha acil." dedi.

Handelsblatt gazetesine açıklamalarda bulunun Christine Lambrecht, amaçlarının demokrasileri, sanal ortamdaki nefret, kin ve insanları şiddet eyleminde bulunmaya zorlayan kişilerden korumak olduğunu söyledi.

Amerika kongre binasına yapılan saldırıların bir ayağa kaldırma çağrısı olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Lambrect,”Demokrasiler, yalanlara ve saldırıcı tutuma destek veren siyasiler ve siyaset kurumlarını net bir şekilde güvence altına alan hukuk devletleri sayesinde yaşar.” açıklamasında bulundu.

“Önünü alamadığımız bir popülizm, nefret ve şiddet eylemlerinin ileride nereye gidebileceğini öngörüyoruz.” açıklamasında bulunan Christine Lambrecht, Amerika’daki yaşanan olaylardan ABD Başkanı Donald Trump'ı sorumlu tutarak, Trump'ın insanları kışkırtarak demokratik kurumlara karşı aşağılayıcı bir tutum göstermesinin yaşanan olaylara ciddi katkı sunduğunu ifade etti.

Lambrecht, sosyal medya platformlarının, yaşanan olaylardan sonra Donald Trump’ın mesajlarını kaldırmasına ise “çok geç kalınmış bir harekât” olarak nitelendirdi.

Sosyal medya platformları (Twitter, Facebook vb.) Trump’ın seçime yönelik değerlendirmelerini içeren mesajlarını Çarşamba günün kaldırıp, hesaplarını başkanlığı devredene kadar dondurma kararı almıştı.

banner34
21°
açık