banner23

banner24

Amazon ve Google çalışanları, İsrail ordusuna ‘tehlikeli teknoloji’ satılmasını kınadı

Kimliği açıklanmayan bir grup Google ve Amazon çalışanı, Haziran ayında duyurulan Nimbus projesi kapsamında İsrail ile işbirliği yapılmasını ve İsrail ordusuna ‘tehlikeli teknoloji’ satılmasını kınadıklarını duyurdu.

TEKNOLOJİ 16.10.2021, 02:12
Amazon ve Google çalışanları, İsrail ordusuna ‘tehlikeli teknoloji’ satılmasını kınadı

Google ve Amazon’da görevli yaklaşık 400 çalışan, bu duruma tepki gösteren bir mektup kaleme alarak, şirketlerin yöneticilerini Nimbus Projesi’nden çekilmeye ve İsrail ordusuyla tüm bağları kesmeye çağırdı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre mektupta şu ifadelere yer verildi;

“Farklı geçmişlerden gelen vicdanlı Google ve Amazon çalışanları olarak yazıyoruz. İnşa ettiğimiz teknolojinin, tüm kullanıcılarımız da dahil olmak üzere her yerde insanlara hizmet etmek ve onları yükseltmek için çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu şirketleri ayakta tutan işçiler olarak, ahlaki olarak bu temel değerlerin ihlallerine karşı sesimizi duyurmakla yükümlüyüz. Bu nedenle, Amazon ve Google liderlerini Nimbus Projesi’nden çekilmeye ve İsrail ordusuyla tüm bağları kesmeye çağırmaya mecburuz. Şimdiye kadar Google’da 90’dan fazla ve Amazon’da 300’den fazla çalışan bu mektubu dahili olarak imzaladı.”

Google ve Amazon çalışanları, mektupta misillemeden korktukları için kimliklerini gizli tuttuklarını da belirtti.

İşverenlerinin İsrail ordusu ve hükümetine tehlikeli teknoloji satmak için Project Nimbus adlı bir sözleşme imzaladıkları bildirilen mektupta, “Bu sözleşme, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde Filistinlilere saldırdığı ve 60’tan fazlası çocuk olmak üzere yaklaşık 250 kişiyi öldürdüğü hafta imzalandı. Şirketlerimizin inşa etmek için anlaştığı teknoloji, İsrail ordusu ve hükümeti tarafından gerçekleştirilen sistematik ayrımcılık ve yerinden edilmeyi Filistinliler için daha da acımasız ve ölümcül hale getirecek.  Bu teknoloji, Filistinlilerin daha fazla izlenmesine ve yasa dışı veri toplanmasına izin veriyor ve İsrail’in Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerinin genişlemesini kolaylaştırıyor” denildi.

Mektupta, küresel teknoloji çalışanları ve uluslararası toplumu, teknolojinin herkes için güvenliği ve saygınlığı teşvik ettiği bir dünya inşa etmek amacıyla kendilerine katılma çağrısı da yapıldı.

banner34